Sokak Köpeği Eğitimi Olur Mu

Köpek eğitiminde önemli konulardan biri de sokak köpeklerinin eğitildiği eğitilemeyeceği ile ilgilidir. Barınak ya da pet shop gibi yerlerden alınan köpeklerin eğitilmesi daha kolayken sokak köpeklerinin eğitilmesi daha zor olabiliyor. Bu nedenle pek çok kişi sokak köpeği eğitimi olur mu sorusu ile karşı karşıya kalabiliyor. Her ne kadar zor olsa da sokak köpeklerinin de eğitilebilir olduğunu bilmek önemlidir. Sokak köpeklerinin eğitimine cevap vermemesi ya da zor cevap vermesinin en önemli nedeni bu köpeklerin yaşam koşulları ile ilgilidir. Kendi başına yemeğini bulmak zorunda olan ve kendi başına yaşam savaşı veren köpekleri belirli bir kural çerçevesinde toplamak zor olacaktır.

Sokak Köpeği Eğitimi Olur Mu?

Bu gibi durumlarda öncelikle köpeğin sahibi ile iletişiminin iyi olması gerekiyor. Sokak köpekleri şefkati çabuk hisseden hayvanlar olduğundan dolayı kimi zaman eğitimlere çok daha çabuk motive olabiliyor. Bu nedenle sokak köpeği eğitiminde şefkati daha çok ön planda tutmak önemli bir hal alıyor. Köpek eğitiminde yalnızca özel ırk köpeklerin eğitilebileceğini düşünmek yanlış bir inanış olacaktır. Alanında profesyonel eğitimcilerden destek alındığında sokak köpeklerinde çok daha çabuk eğitim alma imkanı vardır. Sokak köpeklerini eğitmek için sahiplerine de önemli görevler düşüyor. Bu nedenle köpek sahipleri ve eğitimcilerin ortaklaşa hareket etmesi bu noktada önemli bir yer tutuyor.

Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek eğitiminde önemli olan sevgidir. Sevginin olmadığı bir eğitim zorlama olacağından dolayı köpekler için bu durum olumsuz bir durumu ifade edebilir. Bu nedenle köpekler eğitilirken dikkat edilmesi gereken kurallardan biri de bu eğitimlerin oyun niteliği altında yapılıyor olmasıdır. Köpek eğitiminde eğitimcilerin ve köpek sahiplerinin sabırlı olması önemlidir. Her köpeğin eğitime adapte olma süreci farklıdır. Bu nedenle köpeklerin eğitime zamanla alışması beklenmelidir. Köpek eğitiminde köpekler için uygulanacak eğitimin pozitif içerikte olması da önemlidir.

Pozitif eğitimler içerisinde oyun ve ödül ağırlıklı eğitimler vardır. Köpeklerden öncelikle istenilen bazı komutlar vardır. Bu komutlar arasında en kolay olanı “gel” komutudur. Köpeğinize bu komutu öğretmek için onu yaptığı her doğru davranış için ödüllendirmek gerekir. Özellikle sokak köpeklerine belirli komutlar öğretilirken bu işlemi sahiplerinin yapması önemlidir. Köpekler sahipleri tarafından ödüllendirildiğinde sevildiğini de hissedecektir. Bu da köpeğin eğitime daha kolay cevap vermesini sağlayan bir durumdur.

Sokak Köpeği Eğitimi Olur Mu

Sokak köpeğinin 3-5 aylık olması köpeğin sahibine daha kolay alışmasını ve eğitimini çok daha çabuk öğrenmesini sağlar. Sokak köpeği beslemek isteyen kişilerin öncelikle köpeklerin sağlık sorunları ile yakından ilgilenmesi gerekir. Gerekli aşılar yapılıp köpeklerin tüy ve tırnak bakımlarının yapılmasının ardından köpeklere tuvalet eğitimi verilmelidir. Eğer kişiler köpeklerinin eğitimini kendileri vermek ister ise eğitim videoları izleyerek ya da eğitimcilerden destek alarak köpeklerinin eğitimini gerçekleştirebilir. Köpek eğitim merkezleri de köpeklerin eğitilmesi için hizmet veren alanlardan biridir. Profesyonel bakıcılar ve eğiticilerin olduğu köpek eğitim merkezlerinde aynı zamanda köpeklerin günlük bakımları ile de ilgileniliyor. Köpek eğitim merkezlerinde köpekler için uygun eğitim alanları vardır.

Bu alanlarda köpeklerin yaşına ya da ırkına uygun olarak eğitim veriliyor. Dilerseniz sokak köpekleri için de uygun olan genel komut eğitimleri verebilirsiniz. Köpek eğitiminde şiddet içeriğinin olmaması gerekiyor. Bu nedenle köpeklere eğitim veren kişilerin sabırlı olması ve ses tonunu iyi ayarlaması da önemlidir. Köpek eğitiminde komutların iyi öğrenilmesi için bazen sert söylemler uygulanabilir. Fakat fiziksel olarak şiddet uygulamak köpek eğitimi arasında yer almaz. Bu nedenle köpek eğitiminde olumlu bir dil kullanmak gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.