Terrier İskoç Köpek Eğitimi

Küçük köpek ırkında yer alan Terrier İskoç köpek ırkı güçlü bir köpek olması ile de bilinir. Küçük bünyesine rağmen oldukça kuvvetli olan bu köpek ırkı kısa bacakları ile dikkatleri çekmektedir. Tüyleri nedeni ile bacak boyu çok belirgin olmasa da bünyesine göre bacak boyu oldukça kısadır. Terrier İskoç köpekleri siyah ve buğday renklerinde olabilmektedir. En yaygın renklileri siyah olanlardır. Sert bir mizaca sahip olan bu köpekler ile anlaşabilmek için köpeğe kendinizi sevdirebilmeniz önemlidir. Küçük olmalarına rağmen sinirli yapıları ile dikkat çeken bu köpek ırkı doğru eğitimler aldığı süre sakin bir yapıya ulaşabilecektir. Küçük olması nedeni ile apartman yaşamı için de uygun olan bu köpekler ile yakından ilgilenmek önemlidir. Yabancılara alışmakta güçlük çekse de doğru eğitimler sonucu oldukça sosyal canlılar haline gelebilirler.

Genç ırklara sahip olan bu köpekler yaşları ilerledikçe sinirli bir yapıya ulaşırlar. Bu nedenle de küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmesi için gerekli eğitimleri alması önemlidir. Terrier İskoç köpek eğitimi konusunda öncelikli olarak köpeklerin havlama özellikleri üzerinde durmak gerekir. Çok fazla havlayan bu ırk yabancılara karşı da tahammül edemez. Bu nedenle evinize gelen bir yabancıyı da huzursuz etme davranışı içerisine girebilir. Terrier ırkı köpekler eğitim aldığında sahiplerine itaat etmekten hoşlanacaktır. Özgürlüğe çok düşkün olmayan bu ırklar sahiplerinin yanında olmaktan da mutluluk duyacaktır. Terrier ırkı köpeklerin aynı zamanda vücut bakımını da yapmak önemlidir. Terrier ırkı köpeklerin yılda bir defa çok fazla tüyü döktüğünden dolayı tüy bakımlarını da özenli yapmak gerekir.

Terrier İskoç Köpek Eğitimi

Köpek Eğitimine Nasıl Başlanır?

Köpek eğitimi ile ilgili merak eden sorulardan biri de köpeklere bu eğitimlerin ne zaman verilmeye başlayacağı ile ilgilidir. Köpek eğitiminde hiç bir yaşı geç olarak düşünmemek gerekir. Bu nedenle eğitimlere öncelikle köpeğin eve geldiği ilk günden itibaren başlamak gerekir. Köpek eğitiminde temel ev içi davranışların öğrenilmesi önemlidir. Bu nedenle köpeklere verilen eğitimlerde köpek sahiplerinin köpeklerine bu davranışı mümkün olduğunca hızlı kazandırması gerekir. Köpek eğitiminde profesyonel eğitimleri vermek için köpek eğitmenlerinden destek almak gerekir.

Köpek Eğitmenleri ve Köpek Eğitimi

Bilindiği gibi köpek eğitimleri köpek davranışları ve karakteri üzerine eğitim almış ve köpeklerin nasıl eğitileceği konusunda bilgi sahibi olan kişilerdir. Köpek eğiticileri ile anlaşmadan önce eğitimcilerin gerekli belgeye sahip olup olmadığını da incelemek gerekir. Köpek eğitiminde önemli olan kurallar arasında köpeklere şefkatli ve iyi niyetli olarak yaklaşmak vardır. Köpek eğitimi veren kişilerin köpekler ile yakından bağ kurabilmesi ve köpeklerin güvenini de kazanması gerekir. Köpek eğitimi genel olarak köpek eğitim merkezleri ve köpek çiftlikleri gibi alanlarda verilmektedir. Köpek eğitiminde yavruluk dönemini dikkatli geçirmek gerekir. Köpekler anne karnından çıktıkları anda dünyayı keşfetmeye başlayacaktır. Köpekler annelerinin yanında olduğu süre boyunca kendilerini güvende hissederler. Fakat annelerinden ayrılan köpekler için büyük bir güven boşluğu da oluşmaya başlar. Özellikle köpekler çok küçük ise bu durumda köpek sahiplerine büyük sorumluluk düşecektir. Köpeklerin eğitimine başlanması için bu yaşların da iyi değerlendirilmesi gerekiyor.

Köpekler sahiplerinin yanında kendini güvende hissedeceğinden dolayı en çok sahiplerine güvenir. Bu da sahiplerin sözünü dinletmesine ve eğitim verebilmesinde önemli bir durumdur. Köpeklerin ileri eğitimleri alması için ev içi eğitimlerde de başarılı olması gerekir. Bu nedenle köpek sahipleri profesyonel olarak eğitim vermeden önce evde eğitim vermeye başlamak gerekir. Köpek eğitimi köpeklerin mutlu ve huzurlu hissettiği alanlarda yapılmalıdır. Bu nedenle başlangıç için sakin yerler önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.