Yavru Köpek Satışı

12.06.2017
2

Köpek sahiplenirken öncelikle yavru veya yetişkin olduğuna karar vererek bakım, eğitim ve besleme süreçleri araştırılmalıdır. Araştırmalar yapıldıktan sonra sorumlulukları üstüne alan kimseler yavru köpek satışı yapan firma ve şahıslarla görüşerek sahiplenme yapabilir. Öncelik köpeğin bakımı için gerekli ortamın hazırlanması ve bakımı için gereken sorumlulukların alınmasından geçer. Aşısı, maması, kalacağı yer ve köpeğin diğer ihtiyaçları mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Yavru Köpek Satışı

Yavru Köpek Satışı

Bazı şahıslar ve kesin kaynak belirtmeyen yerlerde çeşitli bilgiler dolaşsa da yavru köpek alınırken genel olarak 60-70 günlük olması yeterlidir. Tabi alınacak yer de büyük önem taşır. İmkânı olanlar barınakları tercih etmelidir. Ya da köpek yetiştirme ve üretme konusunda bilinen yasal izinli yerler tercih edilmelidir. Çünkü bireysel olarak yavru köpek satışı yapan kişilerden alınacak köpeklerin cinsi anne baba durumu, kan özellikleri ve belirtilen cinsin taşıması gereken ırk göstergeleri hatalı olabilir veya beklentileri karşılamayabilir. Üretimi tam anlamıyla yerine getiren yerler de safkan denilen ırkının özelliklerini tam olarak taşıyan cins köpekler üretir. Bu da köpeğiniz hakkında aklınızda herhangi bir soru işareti olmadan onunla güzel vakit geçirebileceğiniz anlamına gelir. Bazı insanlar bu konuya gereken önemi verirken bazıları fiyat uygun olsun mantığı ile hareket edip cins başlığı altında cins ile alakasız bir köpek sahiplenir.

Yavru Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle dış görünümüne dikkat edilmelidir. Çünkü hem manevi hem sağlık yönünden bu çok önemlidir. Manevi olarak bakıldığında yakınlığı ve iletişimi en iyi olan köpek tercih edilmelidir. Köpek alırken yavru köpek satışı yapan yerde belirlenen cinste birçok yavru köpek olabilir. Bunların arasından kişi kendine en farklı geleni almalıdır. Çünkü bu da bir iletişim yöntemidir. Köpeğin size yakınlık göstermesi çok önemlidir. Dış görünüme bakılarak köpeğin sağlığı ile ilgili de fikir edinilir. Tabi öncelikle köpek almaya gitmeden önce muhakkak bir veteriner hekimden bilgi alınmalıdır.

Ancak alım sırasında yanınızda bir veteriner yoksa dikkat edilecek bazı hususlar yön belirlemede kolaylık sağlar. İlk olarak köpeğin göz parlaklığı ve göz akıntısı olup olmadığına bakılmalıdır. Bu aşamada sorun yoksa diğer bir aşama köpeğin üst solunum yollarından biri olan burun kısmına bakılmalıdır. Sağlıklı bir köpeğin burnu çok ıslak olmamalı ve kuru da olmamalıdır. Sağlık için belirleyici diğer bir seçenek köpeğin tüyleridir. Köpeğin tüy rengi mat olmamalıdır. Yani parlak olmalıdır. Tüylerde kepeklenme veya ona benzer bir durum gözlemlenmeli varsa eğer sağlık konusunda olumsuz yön belirler. Bir diğer sağlık belirleyicisi üst solunum enfeksiyonları ve bağırsak enfeksiyonlarıdır. Bağırsak konusunda en basit belirleyici yöntem köpeğin dışkısıdır.

Yavru Köpek Satışı

Özellikle ishal ise eğer baktığınız köpek kuyruk kısmını kaldırıp anüs bölgesine baktığınızda ıslaklık veya bulaşma varsa ve dışkıda yumuşaklık varsa köpek ishal olabilir bu da bağırsak parazitlerinin köpek için meydana getirdiği önemli hastalıklardandır. Bu tür bir yavru alınmamalıdır. Yavrunun çevreye verdiği tepkiler de bir diğer belirleyici unsurdur. Eğer yanına gelenler olmasına rağmen yanındaki diğer köpekler hareket edip hareketsiz kalıyorsa bir köşede uzanıp yatıyorsa bu da yavrunun genel durumunun iyi olmadığını gösterir. Özellikle yavrular arasında tercih yapılırken en dikkatli, en hareketli ve çevreye en çok tepki vereni tercih etmek gerekir. Bu noktaya dikkat ettikten sonra diğer sağlıkla ilgili belirleyici unsurlarda gözlemlenerek köpek sahiplenmelidir. Bu hususlar kişinin yanında veteriner olmadan veya hayvanı sağlık testinden geçirmeden gözleme dayalı tercih yapabilmesi için çoğu zaman yeterli olur.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.