Yorkshire terrier köpek eğitimi

İngiltere’ nin Yorkshire bölgesinde genellikle madenciler tarafından fareleri yakalamaları için kullanılırdı. İngiltere’ ye İskoçya’ dan çalışmak için gelen işçilerin getirdiği terrierler ile eşleştirildi ve bu günkü melez bir ırk olan Yorkshire terrierlar üretildi. 1870 yılında köpek güzellik yarışmalarında sergilenmiş, 1872’ de Amerika’ ya getirilen Yorkshire terrierlar, burada birçok ünlü tarafından da beslenmiştir. Tüm dünyada en çok tercih edilen türlerden olan Yorkshire terrierlar, küçük boylu birer süs köpekleridir. Vücutlarına orantılı ve muntazam olarak dağılmış düz, uzun ve parlak tüyleri her iki yana eşit bir şekilde ayrık, kuyrukları ise kısadır. Tüy dökme sorunu yoktur; ama yine de uzun tüyleri günlük bakım gerektirir. Rengi genellikle gri-mavi, bronz ya da koyu kahverengidir. Doğduklarında tüylerinde siyah renk yoğunken, büyüdükçe renk değişimi başlar ve 1 yaşından itibaren doğal renklerine kavuşurlar. Koyu renk gözleri, küçük siyah burunları ve üçgen şeklinde kulakları vardır. Yetişkin bir Yorkshire terrierın boy ortalaması 15-20 cm, kilo ortalaması ise 2-3 kg’ dır. Ortalama 12-15 yıl yaşar.

Yorkshire terrier köpek eğitimi

İlgiyi severler ve oldukça akıllı bir ırk olmakla birlikte, inatçı özellikleri vardır. Çocuklarla iyi geçindiği bilinse de, yine de çocuklar konusunda temkinli olunmalıdır; çünkü agresifleşirse ısırabilir. Sahibine çok düşkünken diğer insanlara karşı soğuk ve hırçındır; ama diğer hayvanlarla iyi geçinirler. Apartmanda bakımı uygun olmakla birlikte soğuk havalardan korunması gerekir. Tehlike hissettiğinde havlamaya başlar. Yorkshire terrier bir alfa köpek karakterinde olduğundan, daha önce köpek bakımı yapmamış kişiler için tavsiye edilmez.

yorkshire terrier köpek eğitimi

Yorkshire terrier köpek eğitimi genel olarak kolaydır; çünkü zeki köpeklerdir. Sahibinin otorite kurabilmesi ve çok şımartmadan kurallara istikrarla devam etmesi eğitimde önemlidir. Köpeği doğru davranışında ödüllendirip, istenmeyen davranışında, korkutmamak için çok yüksek olmayan; ama sert bir ses tonuyla uyarmalıdır. Ödül ve uyarı sistemi; köpeğe, yapması ya da yapmaması gereken davranışları anlatabilmek için önemlidir.

Tuvalet Eğitimi

Küçük bir mide ve boşaltım sistemine sahip olan Yorkshire terrierlar sık tuvalet ihtiyacı hisseder. Bu sayede tuvalet eğitimi aslında daha kolay olur. Yorkshire terrier köpek eğitimi, tuvalet eğitimi ile başlar ve eş zamanlı olarak temel itaat eğitimleri ile devam eder. Öncelikli amaç tuvaletini ev dışında yapması için alıştırmak olmalıdır. Tuvalet eğitimini çabuk öğrenseler de eğitimin tamamlanması birkaç ayı bulur. Her gün belli zamanlarda park, bahçe gibi açık alanlara çıkarılır ve burada tuvalet ihtiyacını giderdikten hemen sonra ödüllendirilir. Ödüllendirme sistemi ona ödüllendirmeden hemen önce yaptığı davranışın doğru olduğu mesajını verir ve bu davranışı tekrarlaması için teşvik edici olur. Dolayısıyla dışarıda tuvaletini yaptıktan sonra ödüllendirilen Yorkie, zamanla tuvaletini sürekli dışarıda yapmayı öğrenir. Tuvalet eğitimi boyunca hep aynı yere götürülmesi, tuvaletini yapacağı yeri öğrenmesini kolaylaştırır. Yorkshire akıllı bir köpektir; ama sahibinin köpeğe verdiği komutun da anlaşılır olması önemlidir.

Temel ve İleri İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimi her köpekte olduğu gibi Yorkshire terrier köpek eğitimi için de temel bir basamaktır. Otur, kalk, yat, gel, bekle gibi komutları içeren; köpeğin, sahibinin yanında sahibiyle beraber yürümesi, sahibine itaat etmesi gibi davranış alışkanlıklarının verilmesi gereken temel bir eğitimdir. Temel itaat eğitiminin tasmalı verilmesi gerekir. Ödüllendirme bu aşamada da önemlidir; fakat ödüllendirme sisteminde önemli olan nokta gün içinde çok sık olmaması gerektiğidir.

İleri itaat eğitimi, Yorkshire terrier köpek eğitimi için sonraki basamaktır. Bu aşamada temel itaat eğitiminin aksine temel komutlar ya da sahibinin yanında yürümesi, sahibiyle uyumlu davranışları gibi eğitimler tasmasız verilir. Yorkshire terrier köpekler verilen tüm eğitimleri öğrenebilecek kadar akıllıdır, eğitim süresince sabırlı ve kararlı olunması neticesinde verilen hiçbir emek boşa gitmeyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.