King Charles Spaniel

Köpekler şüphesiz ki insanoğlunun en iyi ve en sadık dostudur.  Her ne sebeple olursa olsun ne sahibini bir çıkar uğruna değişirler nede herhangi bir sebepten ötürü sahiplerine kin güderler.

Günümüzde hemen hemen hepimiz evimizde yada bahçemizde köpek besleriz. Köpeklerinde kendi aralarında şekil,  özellik, cins ve diğer özelliklerine çeşitlilikleri vardır ve her cinsin de kendine has özellikleri vardır. Evde beslenebilenler, bahçede beslenebilenler yada tamamen koruma amaçlı olarak beslenenler gibi.

Evde beslediğimiz yada beslemek istediğimiz köpeğimizin fazla havlamamasını, çok yaramaz olmamasını ve tabi ki de temiz olmasını ve insancıl olmasını isteriz. Eğer evde bir köpek beslemeyi düşünüyorsanız hem uysal ve uslu yapısı hem de enerjik olduğu için sempatik görünen ve çocuklarla arası iyi olan KİNG CHARLES SPANİEL cinsi bir köpek besleyebilirsiniz.

Kökü çok eski tarihlere dayanan bu köpek cinsi uzun kulakları tüylü yapısı ve çok havlamaması nedeni ile apartman hayatına uygun bir cinstir. Özellikle de çocuklu aileler tarafından tercih edilir çünkü çocuklarla iyi anlaşan ve fazla yaramazlık yapmayan bir arkadaştır.

King Charles Spaniel

Eğitilmeye müsait yapısı ile öğretilmek istenen yetenekleri diğer ırk ve cinslere oranla daha çabuk kavrar. Yaradılışı gereği oyun oynamayı çok sever ve bu sayede de hem oyun hem de eğitim ihtiyacı daha rahat bir şekilde karşılanır.

Sahibinin kendisiyle ilgilenmesini sever ve bu sayede de itaatkarlık eğitimi verilmesi kolay bir köpektir. Aile içerisinde kendisine ayrılan olanak ve imkanlara da kolayca adapte olur. Her ne kadar uysal ve sakin bir yapısı olsa da dışarıya çıkmak istediğinde bu isteği yerine getirilmeli ve bu aşamada enerjisini de atması sağlanmalıdır.

Onunla basit bir top oyunu oynayarak ve bu oyunu aynı şekilde rutin olarak 3 yada 4 gün tekrarlayarak getir götür alışkanlığını da kazandırabilirsiniz. Tabii ki her zaman işler yolunda gitmeyebilir. Bu şirin ve eğlenceli yavrumuz da bazen inatlaşabilir ve onun bu inatçı hali inanın hiç hoşunuza gitmeyecektir. Bu yüzden kendisiyle inatlaşmamak daha sağlıklı gibi gözüküyor.

Köpek Bakımı

Her ne kadar eğitim şekilleri ve metotları köpeklerin ırklarına cinslerine ve yapısal özelliklerine göre değişiyor olsa da aslında temel de yapılmak istenen şey aynıdır. Köpeğimiz uslu olsun, bizimle oynasın, bazı basit komutları algılayabilsin, eve pislemesin vs.  gibi. Ancak köpeklerimize bu eğitimleri vericeğiz diye onlara zulmetmemeli ve canlarını yakmamaya da özen göstermeliyiz.

King Charles Spaniel

Her köpek eğitim alacak yada eğitim verilen her köpek o eğitime uyuyacak diye bir şey yoktur. Aynı ırktan olsa bile bazen bazı köpekler eğitime yatkın olamayabiliyorlar. Böyle durumlarda hayvanlarımıza şiddet uygulamak ve değişik işkence metotlarıyla onları zorla eğitmeye çalışmak onlara iyilik değil bir işkencedir.

Özellikle de son zamanlar da hem televizyonlarda hem de çevremizde bu gibi vahşetlere çokça tanık oluyoruz. Kızdığı için hayvanını günlerce aç bırakanlar, kemerle vurarak eziyet edenler, araba arkasına bağlayarak uzun yollar boyunca sürükleyenler. Bunlar kesinlikle yanlıştır ve bir eğitim disiplini olarak da dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez. Çünkü hiçbir coğrafya da zora ve işkenceye dayalı bir eğitim anlayışı yoktur.

Kısacası hayvanlarınıza sevgiyle yaklaşmalı ve onlara sevginizi hissettirmelisiniz. Çünkü onlar her ne kadar konuşamasalar da sizin onların samimice bir başını okşamanız onlara güzel bir çift sözle bir kap su vermeniz yada tüylerini okşamanız onlar için onlara verilen en iyi mükafattır.

Eğer köpeğinizin eğitimini tam anlamıyla almasını ve tam olarak istediklerinizi kavramasını istiyorsanız klasik ve kalıplaşmış uygulamalı metotların yanında onlara sevginizi de gösterin. Çok kısa süre de köpeğinizde ki değişimi fark edecek ve aranızda kuvvetli bir bağın oluştuğunu göreceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.