Bobtail Köpek Eğitimi

Bobtail cinsi köpekler yaratılışları gereği çok zeki ve hızlıdırlar. Aynı zamanda çok sevecen ve bakımları da çok kolay yapılır. Bulundukları ortama rahatlıkla uyum sağlayabilirler. Bobtail Köpek Eğitimi ile bu köpeklerin bu kadar uyumlu olmaları eğitimleri sırasında öğrenmeleri de kolay olur. Bu nedenle de eğitim alan köpekler her zaman uyum içerisinde olduğundan verilen emirlere uyan ve tuvalet eğitimi çabuk kavrayan bir köpek çıkar ortaya. Bobtail türü köpekler aynı zamanda bekçi köpeği olmaya da çok uygundur. Bunun yanında kalın kürleri sayesinde soğuk kış aylarında rahatlıkla yaşayabilirler. Bobtail köpekler çok eski zamanlardan beri çoban köpeği olarak kullanılır ve aynı zamanda tüylerinden de kışlık kıyafetler yapılıyor. Bu köpekler çoğunlukla on iki yıl yaşarlar. Çobanlara yardımcı olarak görevlendirilen botbabiller kendilerine bir emir verildiği zaman çok hoşlanırlar ve o görevi yerine getirmek için çaba sarf ederler.

Bobtail Köpek Eğitimi

Yaratılışları gereği kendilerinde verilen komutları yerine getirme zorunluluğunu hissederler. Bu nedenle de bu köpeklerin eğitimi esnasında eğitim veren kişi hiç zorlanmaz. Ayrıca botbail türü köpeklerin tüyleri fazlasıyla sağlamdı. Bu yüzden de kolay kolay dökülmezler. Çok eski zamanlarda tüyleri sağlıklı olan köpekler ısıtma aracı olarak görülürdü. Çoğunlukla gri renkli ve aşırı tüylü bir yapıya sahip bu köpeklerin tüylerinden nerdeyse gözleri görünmez bir hale gelir. Ayrıca kuyruklarının olmaması gören herkes dikkatini kendi üzerine toplamasına neden olur. Bu köpeklerin boyları yaklaşık 60 cm boyutundadır. Bu nedenle büyük köpeklerin arasında yer alır. Aynı zamanda botbail köpekler çok sevecen oldukları için çocukları da çok severler. Oldukça sosyal oldukları için insanları da çok severler. Kolay kolay saldırganlık eğiliminde bulunmazlar. Hiç inatçı değillerdir ve verilen eğitimlere çok kolay uyum sağlarlar. Buda verilen eğitimleri çok kolay öğrenmelerine neden olur. Bu yüzden çok akıllı oldukları bilinir.

Botbail Türü Köpeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Botbail türü köpeklerde diğer bütün köpekler gibi bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle zaman zaman tüy bakımları ve aşıları kesinlikle yapılmalıdır. Botbaillerin tüylerinin çok olması kendilerine dezavantajlar sağlar ve tüyleri sebebiyle parazit taşımaya oldukça müsaittirler. Bu sebeple tüyleri için düzenli olarak bakım yapılması gerekir ve ayda bir defa mutlaka yıkanmaları gerekir. Bulunulan mevsime göre tüyler gerekirse tıraş ettirilmelidir. Soğuğa dayanıklı olan bobtail köpekler sıcak ortamlardan hiç sevmezler. Bu sebeple de bu köpeklerin serin yerde beslenilmesi gerekir. Bilhassa geniş ve bahçeli evlere bayılırlar. Bu nedenle de çiftlik sahibi insanlar tarafından daha çok rağbet gören bir köpektir. Fazla enerjik yapıları nedeniyle sürekli hareket halinde olmayı çok severler. Kendilerinden bir şey yapılması istenildiği zaman çok sevinirler ve verilen görevleri yerine getirmekten çok hoşlanırlar ancak bu köpeklere sevgi gösterilmesi de çok önemlidir.

Çünkü bu köpekler ilgi görmekten fazlasıyla hoşlanırlar. Bu nedenle de gösterilecek olan sevgi, mutlaka onların ihtiyacı doğrultusunda ve şefkatli bir şekilde gösterilmelidir. Bu köpeklere tuvalet eğitimleri dört aylık olduğu zamanlarda verilmeye başlanmalıdır. Çünkü küçük yaşta verilecek olan tuvalet eğitimi ile adaptasyon sorunu yaşanmayacaktır. İnatçılık huylarını olmaması nedeniyle verilecek olan her isteği yerine getirirken zevk alacaktır. Bu köpeklerin eğitimi için kullanılan yöntemler arasında en faydalı yöntem pozitif pekiştire yöntemidir.

Eğitim Bobtail Köpeklere Ne Gibi Fayda Sağlar?

Yaratılışları gereği zaten bulundukları ortama kolaylıkla uyum sağlayabilen bu köpekler pozitif pekiştireç yöntemlerinin doğru kullanılması sayesinde köpeğin daha da uyumlu bir hale gelmesine fayda sağlayacaktır. Uyumlu oldukları kadar hiç saldırganlık eğilimi bulunmayan bu köpeklerin saldırgan olduğu durumlarla karşılaşıldığında, buna neyin etki ettiğinin mutlaka bulunması gerekir. Saldırgan davranışlar içerisinde bulunmasına neden olan unsurlar ortadan kalktığı zaman köpek yine eski sakin haline geri dönmüş olacaktır. Aynı zamanda bu köpekler sahiplerinin yanında kendilerini çok fazla güven içerisinde hisseder. Bu sebeple de köpek her ne koşulda olursa olsun sahibini korumaya çalışır ve sahibi ile birlikte olduğu süre içerisinde devamlı olarak bir şeyler öğrenmekten büyük zevk alacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.