Köpek Eğitmeni Arayan Çiftlikler

3Artık günümüzde birçok köpek çiftlikleri bulunmaktadır. Bazen sokak köpekleri getirilir, bazen ise çiftliği kurabilmek için, çiftlik sahibi birçok köpek satın alarak çiftliğine getirir, daha sonra ise çiftleşme döneminden sonra dünyaya gelen yavru köpekleri yine beslemeye devam eder veya yavru köpek sahibi olmak isteyenler varsa ya da köpek isteyen petshoplar varsa, onlara satabiliyorlar. Köpek çiftliğinde hiç ummadığınız sayıda köpek bulabilirsiniz. Farklı cinslerde, farklı yaşlarda, farklı renklerde ve boyutlarda. Hepsinin eğitilmesi gerekiyor, fakat bütün köpeklerin eğitilme şekli farklıdır, bu yüzden birçok yerde köpek eğitmeni arayan çiftlikler oluyor. Köpek eğitmenleri genel olarak kendi yerlerinde, büyük bir bahçede çalışırlar, fakat bu tür durumlarda köpek eğitimleri, çiftlik sahipleri ile anlaştıkları günler ve saatlerde çiftliğe giderek köpeklere eğitim verebiliyorlar. Köpek eğitmenlerin işi çiftliklerde zor oluyor, çünkü birçok farklı cinste köpekler var.

Köpek Eğitmeni Arayan Çiftlikler

Çiftliklere gelen köpek eğitmenleri önce köpekleri gözlemek ve onları incelemek ister. Hangi köpeğin nasıl bir eğitime ihtiyacı olduğuna bakmak ister. Bazen çok uysal köpekler oluyor, bazen ise kontrol dışı ve kesinlikle bir eğitmen tarafından kontrol edilmesi gereken köpekler oluyor, bazen ise çok içine kapanık, diğer köpeklerden uzak duran, sosyal olmayan köpekler oluyor. Köpeklerin durumlarına göre nasıl eğitim verilmesi gerektiği belli oluyor. Kolay bir işlem değildir ve eğitmenlerin gerçekten çok zorlandığı bir iş oluyor, çünkü bir yerde birkaç tane farklı köpek cinslerine eğitim vermek zorunda kalıyor. Malum zor olduğu için çiftlik sahipleri eğitmenler çağırıyor. Köpekler eğitilirken aynı zamanda çiftlik sahipleride köpeklerin nasıl eğitildiğini görüyor ve onlarda eğitim konusunda bilgi almış oluyorlar. Köpek eğitimi için çok önemli, çünkü eğitmen gittikten sonra, çiftlik sahipleri devir almak zorunda ve eğitime devam etmesi gerekiyor.

Köpek Eğitmeni Arayan Çiftlikler

Köpek eğitmeni arayan çiftlikler hem çevrelerine, hem internete bakarak veya beraber çalıştıkları veterinere sorarak bulabiliyorlar. Kolay olmasa bile mutlaka bir tane anlaşabilecek bir eğitmen bulunuyor. Elbette eğitmenlerin ücretide var ve bazıları eğitim başına ücret alırken, bazıları ise köpek başına ücret almaktadır, bu yüzden çiftlik sahibi için en uygun köpek eğitmenini aramak gerçekten çok zor olabiliyor. Köpek eğitimi, köpeklerin durumuna göre uzunda sürebiliyor, sadece birkaç gün gibi kısa bir zamanda da halledilmiş oluyor. Bunların hepsi tamamen köpeğe bağlı oluyor. Türkiye’de ve dünyanın her yerinde birçok köpek çiftlikleri bulunmaktadır. Bazen sadece bazı yerlerde bulunan köpekler için özel çiftlikler vardır, örneğin Sivas’ta. Sivas’taki çiftlikler özellikle Kangallar için yapılmış çiftliklerdir. Kangallar Sivas’ın simgesidir ve Türkiye’nin ise en önemli köpek türüdür. Kangalları eğitmek ise ayrıca çok zordur. Kangallar küçükken gerçekten çok tatlı oluyorlar, fakat büyüdüklerinde neredeyse bir basketbolcu kadar boyları uzayabiliyor.

Muhtemelen birçok bildiğiniz köpek çiftlikleri veya yoldan geçerken gördüğünüz köpek çiftlikleri vardır. Bütün çiftliklerin köpek eğitmenleri olur ve her gün farklı köpekler, farklı konularda eğitilirler. Köpek eğitmeni arayan çiftlikler ise tanıdıkları köpek çiftliklerine sorarak veya onların eğitmenlerinden yardım alarak köpeklerini eğitebiliyorlar. Eğitmenler için bile köpek eğitmek gerçekten çok zor oluyor, çünkü her ne kadar birçok aynı cinstan köpekler olsa bile, hangisinin ne zaman nasıl davranacağı belli olmuyor. Her zaman köpekler kitaba göre hareket etmeyebiliyorlar. Bu yüzden köpek eğitmenlerininde dikkat etmeleri gerekiyor. Eğer köpekleri çok seviyorsanız ama kendiniz bakamayacaksanız, sizde bir köpek eğitmeni olup birçok köpeğe sahip olabilirsiniz. Sizde bir köpek eğitmenliği sertifikası alıp kendinize bir iş kurabilirsiniz. Köpek eğitmenliği çok özel bir meslektir ve çok işe yarayan, köpekleri uysallaştıran bir meslek olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.