Alabay (Alabai) Köpek Eğitimi

Alabay köpek cinsinin ataları bilinmemekle birlikte 4000 yıllık geçmişleri olduğu düşünülmektedir. Yapısı bakımından çok kuvvetli olan köpekler özgürlüklerine düşkün oldukları kadar dominant bir yapıya da sahiptir. Çoban köpeklerinin en iyi özelliklerini alan bu köpekler, ev dışında yaşamalıdır ve kendilerine ait özel bir alanları olması gerekir. Bu köpeklerin eğitimi kolay değildir ve zaman alır. Görünüşleri hantal gibi gözükse de aslında çevik yapıları vardır. Eğitimleri sırasında azarlanmamalı ve şiddet kullanılmamalıdır. Sahiplerini lider olarak gördükleri zaman onlara ancak itaat ederler. Bu köpekleri sahiplenmek zordur çünkü bu köpekler herkesi lider olarak kabul etmezler.

 

Vefakâr ve sevgi dolu bir köpek olduğundan ailesini benimsediği zaman onları yabancılardan korur. Başka köpeklere ve yabancılara karşı hep şüpheyle yaklaşır. Küçük çocuklarla yalnız bırakılmaması lazımdır. Farkında olmadan sert hareketler yapabilir. Çoban köpeği ile yakın özellikler gösteren bu köpeklerin yavruları da iddialıdır ve asla geri çekilmezler. Bu köpeğe mutlaka bir görev vermelisiniz. Evi korumak, çiftliği beklemek gibi görevler ile kendini aileye daha ait hissedebilir. Küçük mekânlarda kendilerini kıstırılmış hissettiklerinden dişleme ve eşeleme yaparlar.

Alabay (Alabai) Köpek Eğitimi

            Alabay (alabai) Köpek Eğitimi nasıl olmalıdır diyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Genellikle erken yaşlarda yapılırsa daha uyumlu ve itaatkâr olurlar. Doğru bir sosyalleştirme ile size parkta, sokakta rahatça eşlik edebilir. Yabancılara karşı şüpheyle yaklaştığından dışarıda olan insanlara saldırmasını engellemek istiyorsanız eğitimini bu yönde vermelisiniz. Sizin verdiğiniz eğitim sayesinde saldırganlığı azalacaktır. Herhangi bir tıraşa ihtiyaç duymazlar. Yalnızca sık sık taranarak dökülen tüylerinden kurtarabilirsiniz. Albay köpek eğitimi veren kişiler onunla ne derece uyumlu hareket ederlerse ve ona iyi bir ortam sağlarlarsa bu köpekleri tercih ettikleri için hiç pişman olmayacaklardır. Bu köpeklerin eğitimleri 6 ya da dokuz aylıkken verilmelidir.

 

Bu köpekler sert olduğu için altı aylıkken eğitilmeye başlanması daha doğru olur. Temel itaat kurallarını bu köpeklere vermek önemlidir. Bu temel itaat kurallarını benimseyen köpek sahibine kolaylık sağlar. Temel itaat kuralları otur, gel, kalk, yat, bırak, hayırdır. Siz Köpeğinize temel itaat kurallarını öğrettiyseniz ileri derece eğitime geçebilirsiniz. Köpeğinizle dışarıya çıkacaksanız eğer ona tasma takmalısınız. Bu tasmayı takmak için köpeğinizin otur komutunu almasını beklemelisiniz. Köpeğiniz sizin otur komutunuzu dinlemelidir ki liderin kim olduğunu bilsin ayrıca köpeğiniz sizin otur komutunuzu dinlediği zaman onu ödüllendirmelisiniz. Köpeğiniz zamanla siz tasmayı elinize aldığınız zaman kendiliğinden oturur ve tasmanızı takmanızı bekler.

Alabay (Alabai) Köpek Eğitimi

Köpeğinize liderin kim olduğunu ve kimin sezünün dinlenilmesi gerektiğini öğrenmeniz lazım. Kapıdan önce siz çıkmalısınız ve tasmasını kısa tutarak yolda sizden geride yürümesini sağlamalısınız ki liderin siz olduğunu anlasın. Köpeğiniz sizin gel komutunuzu öğrenmesini istiyorsanız ona sadece tek bir komutla seslenmelisiniz. Gel buraya, çabuk ol gel gibi komutlarda sakınmalısınız ki köpeğinizin kafası ilk başta karışmasın. Ayrıca köpeğinize kızgın bir ses tonu ile gel derseniz köpeğinize her gel komutunu verdiğinizde sahibinin kendine kızdığını düşünür. Bırak ve hayır komutunuzu gerçekleştiren köpeğinizi ödüllendirerek onun bu davranışını pekiştirebilirsiniz. Köpeğiniz size kendisini sevdirmek için geldiğinde onu sevmeyin, siz çağırın yanınıza ve onu sevin. Köpeğinizle yan yana olduğunuzda ondan daha yüksek te durun asla aynı boyda onunla kalmayın ki liderin kim olduğunu şaşırmasın. Köpeğinizin yemeğini belli saatte verin ve yirmi dakika verin ve önünüzden tabağı alın. Alabay (Alabai) Köpek eğitimi ile köpeğinizi sizinle yaşaması için daha uygun hale getirebilir ve ailenizin en sevilen üyesi yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.