Bakırköy Köpek Eğitimi

Köpekler hiç kuşku yok ki çoğunluğun en sevdiği hayvanlardır. Gerek sadık olması, gerek itaatkar olması, gerek korumacı olması yönleri hoşumuza gider. Tabi bunları içgüdü dışında komutla yapması da çok önemlidir. İşte bu yüzden ve istediğiniz komutlara uymuyor ise o zaman bir bilene danışmak gerekebilir.

Köpek Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır?

“Ağaç yaş iken eğilir” atasözü burada da devreye giriyor. Ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi, o kadar çabuk öğrenmiş olur. Tabi erkenden başlamak. bir de edinilmiş alışkanlıkların önüne geçer. Yine de ileri ki dönemlerde değiştirmek istenen davranışlar değiştirilebilir. 4 aydan sonra başlamak en uygun olanıdır.

Bakırköy Köpek Eğitimi

Eğitim Merkezi Nasıl Olmalıdır?

Eğitim merkezlerini çok iyi araştırmak gerekir. Çünkü eğitilsin derken daha çok korkmuş, daha da kötüsü saldırganlaşmış, hepten söz dinlemez bir can dostumuz olsun istemeyiz. En basiti şöyle düşünür isek; çocuğunuz okulda hırpalansın, sürekli dayak yesin, aç, susuz bırakılsın ister misiniz?

Bu yüzden eğitim merkezinin iyi araştırılması gerekir. Zaman doldurmak için, kısa yoldan para kazanmak için veteriner kliniklerinde bu işi yapanlar, konuya vakıf olmadıklarından, dayak ile eğitim vermeye kalkışıyor olabilirler. Bunlardan uzak durmak hem sizin hem de köpeğiniz için en iyisi.

Özel bir iş alanı olduğu için fiyatları cep yakan kurumlar var. Ancak en uygun bütçeli Bakırköy Köpek Eğitimi merkezi bulunabilir.

Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Bakırköy Köpek Eğitimi‘nde eğitim alacak sadece köpeğiniz olmamalıdır. Sahibi olarak sizden hiçbir komut almadığı takdirde sadece eğitmenine bağlı kalıp sizi yine hiç dinlemeyebilir. Eğitim için öncelikle köpekten neler beklendiği uzman ile görüşülmelidir. Sizi anlamasını mı istersiniz, hiç tanımadığı insanlara olan saldırgan tutumunu mu değiştirmek istersiniz bunu konuşun.

Köpeğiniz ve uzmanın ikili ilişkisini incelediğinizde eğer köpeğinizin saldırgan bir tutumunu görmediyseniz aksine köpeğiniz eğitmenini sevdiyse bu iyi bir işarettir. Çünkü eğitmenin gerçekten köpeklere nasıl yaklaşılması gerektiğini bildiğini ve iyi bir eğitim vereceğini gösterir.

Köpek Eğitmeni Kimdir?

Bir kişinin köpek eğitmeni olabilmesi için en önemli özelliği sabrının olmasıdır. Anlayışlı, sevgi dolu olması, köpeğin beden dilinden iyi anlaması, türler ve yaşlar arasındaki hiyerarşiyi bilmesi gerekir. Farklı yaş ve cins gruplarını da çalıştırmış olması tercihiniz için önemli bir seçenek olmalıdır.

Köpek Eğitim Uzmanı Kimdir?

Uzun yıllardır köpek eğitmenliği yapmış kişidir. Ancak 15-20 ya da daha uzun yıllar yapmış olması başlı başına bir neden değildir. Eğitmenlik yaptığı süre boyunca farklı yaş ve cins gruplarıyla çalışmış olması gerekir. Kendisinden daha yetkin yerli ya da yabancı kimselerle çalışmış, köpeği anladığı kadar sahibini de anlayan ve sahibini de yetiştirebilecek tecrübeli, donanımlı kişidir.

Köpek Eğitiminde Önemli Hususlar;

1-Moral bozukluğu ya da keyifsizlik var ise çalışmaya hiç başlanmamalıdır. Çünkü eğitim sıkıcı bir aktivite değil, köpekle ilişkilerin daha yakın olması için eğlenceli olmalıdır.

2-Doğru ve istediğiniz bir şeyi yaptığında köpek ödüllendirilmelidir.

3-Ödüllendirme doğru hareketin hemen ardından yapılmalıdır ki neden ödül aldığını ve doğru olup olmadığını anlasın.

4-Yapılan bu eğlenceli aktivite bir spor olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden bu tok karına olmamalıdır.

5-Eğitimin ardından birlikte oyun oynamak iyi olabilir. Vakit ayırdığınız için eğitimin bir sonraki gününü iple çekecektir.

6-Eğitimi başarılı olduğu bir konuda bırakmak daha mutlu ve başarılı bir halde bitirmesine neden olur.

7-Sevildiğini biliyor ve size her istediğini yaptırabileceğinin farkında da olsa ikili ilişkinizin daha da sağlıklı yürümesini istiyorsanız disiplini bozmamak elinizde.

8-Yapamadığı, olmayacağı paniğine kapıldığında sevecen bir ses tonuyla yumuşatıp, motive edebilirsiniz.

9-Sizi mutlu etmek, size başarılı olduğunu göstermek için yeterince çabalayacak zaten. Ancak her hareketi, her komutu aynı sürede öğrenmesi mümkün değil. Sabırlı değilseniz hiç başlamayın.

10-En çok sizin yanınızda bulunmaktan ve sizinle bir şeyler paylaşmasından mutlu olduğu kişi olun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.