Drahthaar cinsi köpeklerin eğitimi

            Drahthaar bir Alman cins köpeği olup, Türkiye’de bazı çevrelerde telsi tüylü Alman puanteri olarak da bilinmektedir. Bu Alman cins köpeği, Drahthaar tam bir avcı köpeğidir. Avcı köpeği olarak çok tercih edilen ve sevilen bir cinstir. Av dışında ancak yeterli bir meşguliyetle bu cins köpekler kendilerini mutlu ve huzurlu hissederler. Drahthaar cinsinin çok sağlam ve dengeli bir karakteri ve yapısı vardır. Bu köpekler hiçbir şeyi hafife almazlar ve tamda bu sebepten dolayı Drahthaar cinsi köpeklerin eğitimi verilirken mutlaka en başında net ve kesin sınırlar çizilmelidir. Kıvrak ve hızlı zekaları ile bu sınırları kısa sürede kabul edeceklerdir. Drahthaar cinsi ailesiyle birlikteyken çok mutlu olurlar. Ama bu hiç yalnız kalamazlar anlamında anlaşılmamalıdır. Çünkü Drahthaar ırkı kendilerini çok iyi oyalayabilirler ve yalnızda oyun oynayabilirler. Genellikle ama uyuklarlar ya da çevreyi incelerler. Bu özelliklerinden dolayı köpek kulübelerinde problemsizce durabilirler. Hatta soğuk gecelerde de izole bir köpek kulübesi de onlar için uygun olabilir. Sert ve soğuk havalar Drahthaar köpeğinin bünyesini güçlendirdiği gibi köpekte sert havalar için uygun kılların çıkmasına olanak verir.

Eğlence ve köpek eğitimi

Bu köpeklerin doğal olarak her gün insanlarla iletişime ve etkileşime ihtiyaçları vardır ve tabi ki bir de bol bol harekete! Bir iş köpeği olarak Drahthaar kasları ve kondisyonu için düzenli antrenmana ihtiyacı vardır. Çünkü av esnasında 5 kg ağırlığında bir tilkiyi uzun mesafeler taşıyabilme kabiliyeti vardır. Ayrıca bu cins köpeğin bu tarzda meydan okumalara ihtiyacı vardır. Ancak bu meydan okumalar sonucunda memnuniyet gösterir. Hiçbir görevi olmayıp tembel, tembel yatmak Drahthaar cinsi köpeğini son derece mutsuz eder. Bu sebepten ötürü av olmadığı zamanlarda, bisikletle yapacağınız küçük gezintilerinizde, yanınızda koşmak ta onu son derece tatmin edecektir. Ama uzun soluklu yürüyüşlerle de yetinecektir ancak “koş-yakala-getir” yani aport oyununu oynadığınız sürece. Drahthaar “koş-yakala-getir” yani aport görevini, kuyruğunu sallayarak büyük bir memnuniyetle yapacaktır.

Drahthaar cinsi köpeklerin eğitimi

Alman Drahthaar cins köpeğin eğitimi delikanlılık çağında başlamalı. Sesle ve ıslıkla komutlara ve tasmada yürümeye daha genç bir köpekken hakim olmalıdır. Daha sonra karada ve suda “koş-yakala-getir” aport görevi devreye girmelidir. Drahthaar köpekleri çok yönlüdür ve bu köpekler ormanda, tarlada, suda ve de av sırasında çok yüksek performans gösterebilirler.

Drahthaar cinsi köpeklerin eğitimi

Neden bir Drahthaar beslemeliyim?

Alman Drahthaar cins köpekleri avda zekasıyla, gözü karalığıyla, sert hava şartlarına dayanıklılığıyla ( ister sıcak, ister soğuk olsun fark etmez) bitmek bilmez enerjisiyle, sahibiyle olan iletişim kabiliyetiyle onu dünyanın en iyi av köpeklerinden birisi yapar. Bu cins, avda kanatlı yada tüylü ayırt etmez. Konsantrasyonu son derece güçlüdür ve bu sebepten dış etkenlere takılmaz. Sarp arazilerde de dayanıklıdır. Drahthaar cinsi köpeklerin bir özellikleri de sahiplerine olan aşırı bağlılıklarıdır. Sahibine yapılan şakaları bile ciddiye alabilirler ve sataşana son derece agresif tavır sergileyebilirler. Bu durum bu köpeklerde dikkate alınmalıdır.

Ayrıca bu Drahthaar cinsi köpek sadece av da değil, başka alanlarda da görevlerini son derece başarıyla yaparlar. Onlar son derece tetikte, dikkatli, uyanık ve sadıktırlar. Tam da bu özellikleri onları iyi bir bekçi köpeği de yapar. Ayrıca sakin, etkileşim ve iletişime açıklık ve de bilinçli doğaları ile çocuklar içinde son derece güvenilir ve ideal bir oyun arkadaşı olurlar. Drahthaar doğası gereği her gün ava götürülebilir özellikte olsa da sosyal yaşamda yani evde, bahçede, arabada, restoranda ve hatta tatillerde de eşlik edebilen hoş bir arkadaş olması istisnai bir özelliktir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.