Köpek Eğitimi Chihuahua

Yazılışı her ne kadar zor gibi görünse de Türkçe okunuşu “Şivava” olan cins köpek türü ülkemizde giderek sıklıkla kullanılan türler arasında kendine yer bulmaktadır. Chihuahua’ nın tarihçesine göz atıldığında Amerika anakarasının en köklü ve aynı zamanda en küçük köpek ırkı olarak görülmektedir. Chihuahua cinsi her ne kadar Meksika’ya ait olarak bilinse de oraya Çinliler tarafından getirildiği ön görülmektedir. Bu cinsin Avrupa’ya geçişi ise yaklaşık olarak 19. yüzyılın sonları 20. yüzyılın başlarına doğrudur.

 

Meksika’da bulunan Chihuahua eyaleti kendi ismini bu köpek ırkına vermiştir. Chihuahua ırkı Güney Amerika’nın eski yerlilerince zamanında kutsal olarak kabul görmekteydi. Bazı Chihuahualar bir insanın avucunun içine sığabilecek kadar küçük olabilmektedir. Günümüz toplumumuzda Chihuahuaların yerine baktığımızda son derece popüler ve ekonomik bir ev köpeği olarak yer almaktadır.

 

Chihuahuaların Temel Özellikleri

 

Chihuahualar temel olarak süs köpeği kategorisinde değerlendirilmektedir ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi son derece küçük bir cinstir. Göz renkleri kahverengi ve açık sarı olabilmektedir. Uzun tüylü ve kısa tüylü olarak da ikiye ayrılan Chihuahualar yarışmalarda farklı alanlarda değerlendirilmektedirler. Dayanıklılıkları son derece fazla olan Chihuahualar tüyleri açısından sarı ve gümüş renklere sahip olabilmektedirler.

 

Fiziksel özelliklerinden bahsettikten sonra şimdi de Chihuahuaların karakteristik özelliklerini belirtemeye çalışalım. Chihuahualar çok kibirli bir karaktere sahip olmalarının yanında aynı zamanda son derece hayat dolu bir ırktır. Bu kibrinin kaynağına bakıldığında ise size gösterdiği sevginin aynısını sizden de beklemesidir. Karşılıklı sevgi alışverişinde Chihuahuaların kibirleri art plana kolayca itilebilmektedir. Sevgiye duyduğu ihtiyaç bağlamında bu sevgiye bağlı olarak yer yer kıskançlıkları da baş gösterebilmektedir ve sahibinin dışındaki yabancı insanlara karşı alengirli tavırlar gösterebilirler. Chihuahualar sevgi göstergesi olarak sahiplerinin yüzlerini yalamaya meyillidir.

Köpek Eğitimi Chihuahua

Chihuahualar aynı zaman da soğuktan nefret eden bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır ve çok çabuk bir şekilde titremeye başlayabilmektedirler. Büyütülüp, beslendiği ortama göre soğuk ve serin havalarda kazak giydirilmesi yararlı olabilmektedir.

Ayrıca Chihuahualar yukarıda bahsettiğimiz gibi son derecek küçük olmaları ile bilinirken bu tür köpeklerin kucakta taşınması sahibi açısından zor olmayacaktır.

 

Chihuahualar kıskançlık ve kibir gibi karakteristik özelliklere sahip olduğu için zaman zaman atılganlıkları ile de kendini gösterebilmektedirler ve savunma için son derece keskin olan dişlerine güvenmek zorundadırlar.

 

Peki Chihuahua Evde Beslenir mi?

            En küçük türlerden biri olması sebebiyle evde beslenme açısından son derece uygun bir türdür. Soğuğa karşı yalıtışmış ortamda mutluluk seviyeleri katbekat artarken soğuk havalarda çok kolay üşebildiği için Chihuahua’nın sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü tür olarak soğuğa karşı kırılgandırlar.

 

Tüylerinin bakımı açısından ev için değerlendirilirse hafif bir bakım ile tüylerinin berraklığı kolayca sağlanabilmektedir. Her köpek türünde olduğu gibi Chihuahuaların da tırnak bakımı ve kulak temizliği önemsenmeli ve ayrı bir kere yıkanmalıdır.

 

            Köpek Eğitimi Chihuahua türü olarak önem arz etmektedir. İlk geldikleri zaman tuvalet eğitimine alıştırılması için tuvaletlerini nereye yapacaklarını ve hangi ortamda yaşayacakları konusunda ayrımın yapılması kritik noktadır. Uykudan uyandırıldıklarında veya yemek yedikleri zamandan sonra tuvaletini yapmalarını istediğimiz yere bırakılmaları ve büyük veya küçük tuvaletlerini yaptıktan hemen sonra ödüllendirilmeleri Chihuahuaların davranışlarının pekiştirilmesi için önemlidir. Ödülün her zaman değil doğru ve istenilen davranışlarda verilmesi Chihuahuaların sahiplerinin istediği davranışları yapması konusunda gereklidir.

Köpek Eğitimi Chihuahua

Chihuahuaların sokakta diğer köpeklerle oynaması sosyallikleri açısından faydalı olmaktadır. Dışarıda tuvalet eğitimini pekiştirmek için ise köpeğiniz tuvaletini yaptıktan sonra onu hemen eve götürmek yerine sizi çekiştirerek bir yerlere götürmesine izin verirseniz hem dışarıya çıkma davranışı hem de tuvaletini yapma eğitimi kolayca pekişecektir. Chihuahualar uzun bir gezmeden sonra tuvaletlerini yapmaya eğilimlidir ve durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Toparlamak gerekirse köpeğinizi gezdirme sırasında bol bol durarak büyük veya küçük tuvaletlerinin yapılması sağlanmalı ve sonrasına oyunlarla o davranış pekiştirilerek tuvalet alışkanlığı kazandırılabilmektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.