Köpek Eğitimi Dalmaçyalı

Köpek sevgisi bilinçli bireyler için çocuk sevgisi gibi bir histir. Köpeklerini evlatları gibi görürler ki olması gereken de bu durumdur. Sevimlilikleriyle, dost canlısı olmalarıyla, zekilikleriyle bilinen köpeklerin eğitimi de bir o kadar zordur. Köpek eğitimi için bireylerin sabırlı ve şefkatli olmaları gerekir. Köpekleri eğitmek sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi eğitildikleri zaman neredeyse insandan farkları yoktur denilebilir. Köpek eğitirken tüm sevginizi, ilginizi ve şefkatinizi köpeğinize hissettirmeniz gerekir. Köpek eğitimi zorlu ve uzun bir süreçtir. Bireylerin sahiplendikleri köpeklerin bakımını ve eğitimini sabırlı bir şekilde üstlenmeleri gerekir.

Köpek Eğitimi Dalmaçyalı

 

Dalmaçyalı olarak bilinen köpek ırkı bilindiği gibi çok sempatik ve sevimli hayvanlardır. Dalmaçyalı ırkı dayanıklılığı ile bilinen bir ırktır. Beyaz kürkünde siyah ve kahverengi benekler mevcuttur. Beneklerin renk durumuna göre burun rengi de değişiklik gösterebilir. Oldukça zekilerdir. Yavru dalmaçyalıların kürkleri beneksizdir. Benekleri daha sonradan ortaya çıkar. Özelliklerinden devam edilecek olursa çok neşeli ve sevimli bir köpektir. Oldukça duyarlı ve sahibine çok sağdıktır. Dalmaçyalı köpekler bulundukları ortamda sürekli insan ve kalabalık isterler. Uzun süre yalnız bırakılırlarsa depresyona girebilirler. Depresyon bu çeşit köpeklerde çok sık görülür. Bu ırk evde beslemek için çok uygundur.

Çok kuvvetli bir hafızaya sahiptir. Ona yapılan kötü bir davranışı asla unutmaz. Diğer hayvanlarla arası iyidir fakat köpeklerle pek anlaşamaz. Kızdırılmayı sevmediklerinden dolayı kızdırıldıklarında tepkileri biraz sert olabilir. Sosyalleşmeyi seven bir köpektir. İnatçılıklarıyla bilinirler. Bu sebepten dolayı eğitim aşamasında sahibinin özverisine ve sabrına ihtiyacı vardır. Bu köpeklerin koruma ve bekçilik konusunda eğitim almaları mümkündür. Doğurma dönemlerinde ortalama 14-15 yavru dünyaya getirebilirler. Bahçeli bir evde bu köpeğe bakılıyorsa kışın mutlaka eve alınmalıdır. Koşmak bu hayvanlar için vazgeçilmez bir tutkudur. Mutlaka bu köpeklere egzersiz yaptırılmalıdır aksi takdirde evdeki eşyalara zarar verebilirler. Yılda 2 defa yoğun olarak tüy dökerler. Tüylerinin günlük taranma ihtiyaçları vardır. Köpeklere özel bir kokusu yoktur. Ömürleri 10-12 yıl arasında değişebilmektedir.

Köpek Eğitimi Dalmaçyalı

Dalmaçyalılar oldukça sakin hayvanlardır. Köpek Eğitimi Dalmaçyalı için oldukça zordur. Ayrıca av köpeği olarak da kullanılabilir. Sahibini her koşulda takip eder. Suyu ve sabunu çok sever. Bu yüzden kirli kalmaktan hiç hoşnut olmazlar. Bu köpekle eğitimi sırasında mutlaka yakın ilişkiler kurulmalıdır. Şiddete başvurmadan kontrolünün sahibinde olduğunu hissetmelidir. Örneğin ufak bir gezintiye çıktığınızda bile köpek sizden geride yürümelidir. Dalmaçyalının eğitimi sırasında beslenmesine oldukça özen gösterilmelidir. Eğer köpeğin eğitimi sırasında onu izler ve ona ilgi gösterirseniz, ilginin üstünde toplandığını hissettiği için eğitimi daha çabuk kavrar. Her köpek birbirinden zekidir ve gerekli ilgi, şefkat gösterildiğinde verdiğiniz eğitim başarıyla sonuçlanacaktır.

 

Dalmaçyalı köpeklerde genetik sağırlık bulunur. Genellikle doğuştan sağır olanlar da vardır ya da tek kulağı sağırdır. Bu durum genetik yatkınlığın oranına göre değişebilir. Boyuları ise yükseklik olarak erkeklerde 50-60cm, dişide ise 50-55cmdir. Dalmaçyalıların kilo oranı ise her iki cinstede aynı ortalama 25kgdır. Dalmaçyalılar eski çağlarda çok amaçlı kullanılan köpeklerdi. Av köpeği olarak, koruma ve çoban köpeği olarak kullanılırlardı ve at arabalarını da taşırlardı. Hatta at arabalarını bile korudukları da söylenirdi. Dalmaçyalılar av köpeği olduklarından dolayı havlama eğilimleri de diğer köpeklere göre daha fazladır. Yine av köpeği olarak kullanıldıkları için oldukça cesurdurlar.

Köpek Bakımı

Sahiplerine zarar gelmemesi için onları her durumda korurlar. Bu da sahiplerine olan bağlılığının bir göstergesidir. Kısaca özetleyecek olursak dalmaçyalı ırkından bir köpeğe sahip olan bireyler, bu köpekleri kesinlikle ilgisiz bırakmamalıdırlar. Bu ırk ilgiye ihtiyacı olan, ilgi gördükçe sahibine olan bağlılığını kat kat arttıran bir ırktır. Son olarak söyleyebileceğimiz ise çok inatçı olduklarından dolayı bu köpeklerin eğitimi sırasında onlara karşı sabırlı olmalısınız. Eğer bu köpeklere eğitimi sırasında şiddet gösterirseniz, vereceğiniz eğitimden hiç bir geri dönüş alamazsınız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.