Bull Terrier Köpek Eğitimi

23.05.2016
4

Bull terrier cinsi köpekler teriyerler grubunda yer alan güç bakımından oldukça gelişmiş özel ırklarından bir tanesidir. Birçok renkte bulunabilen bu cins köpekler toplum da çok popüler olan cinsler arasındadır. Soyları boğalar ile dövüştürülen bulldog ile treyler cinsinin melezleridir. Boğa dövüşlerinin yasaklanmasının ardından, köpek dövüşlerine olan ilgi ve istek artmış ve daha güçlü bir ırk elde edinmek amacıyla ortaya çıkarılmış bir ırktır. Fakat istenilen ölçüde bir köpek melezi ortaya çıkmadı ve köpek savaşlarında istenilen başarı elde edilemedi. Ama savaşlarda kötü olmalarına rağmen yarışmalar da yüksek başarı göstererek bu alanda kendi adlarından söz ettirmeyi başarmışlardır. Fare yakalama konusunda usta olan bu köpek türleri genel anlam da da bekçi köpeği olarak bilinmektedirler. En çok bulunan renkleri siyah, beyaz ve kaplan desenli renkleridir. Kafa şekli alnı çıkıntısız düz bir yapıya sahiptir.

Bull Terrier Köpek Eğitimi

Gözleri küçük olan bu köpekler eskiden çok güçlü ve hırçın olmasından dolayı korkulan bir köpek cinsi olmuştur, ama şimdiler de eğitilip sosyal ortamlara kazandıran bu köpek eskiye nazaran daha sakin bir yapıdadır. Çok güçlü bir ırktır hiçbir şeyden korkmaz saldırmaktan asla vazgeçmez ve rakiplerine, düşmanlara hep korku salmıştır ancak korkusuz olması onun oyun isteğini asla sona erdirmez. İki farklı yapı gibi görünen bu köpek oyun oynamayı da çok seven bir karakteri ve komik bir yapısı vardır. Sahiplerini diğer birçok ırkta olduğu gibi çok severler ve çok sadık cinslerdir. Onlar için sahiplerinden daha değerli hiçbir şey yoktur. Görünümüyle yapısı birbirinden çok farklıdır, ilk bakışta çok sert gibi görünen bu köpekler bir o kadar da sevecen köpeklerdir. İyi bir eğitim ve sosyalleştirme çok önemlidir aksi takdirde ev ortamların da ve toplum içinde beslenmesi ve bakılması hiç beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Aileye ve sahibine çok sadık olmasına rağmen yabancı kişilere karşı her zaman dikkat edilmelidir.

Bull Terrier Köpek Eğitimi

Yabancı birisine rastladığın da saldırgan olabilmekte ve hayvanlara karşı aşırı tepki göstermektedir. İnatçılığı ile de ün salmış bir cinstir bazen hiç söz dinlemeyebilir ve kızdığında etrafına dehşet saçabilmektedir. Bull terrier köpek eğitimi inatçı olması nedeniyle çok güçtür ancak eğiten kişinin çok sabırlı bir şekilde dikkat ederek eğitimini vermesi gerekir. Çok koruyucu bir ırktır koruma eğitimi bakımından fazla bir çaba göstermeniz gerekmez. Ancak sokakta giderken bu özelliğinden dolayı her zaman tasma ile dolaştırılması tavsiye edilir, diğer hayvanlara karşı koruyucu özelliğinden dolayı sahibini korumak amacı ile hiç istemeyeceğiniz durumlarla sizi baş başa bırakabilir. Eğer küçüklüğünden itibaren iyi bir eğitimle büyütülürse sakin bir yapıda oluşabilmektedir. Sahibinden ilgi bekleyen bir köpektir sahibi ile dolaşmayı onunla beraber olmayı çok sever egzersizlere çom sıkı bir şekilde ihtiyaç duyar ancak her zaman tasma ile dolaştırılmalıdır. Bull terrier cinsi köpekler kendine has özellikleri taşıyan köpeklerdendir. Bu köpekler ile yaşam zordur fakat asla sıkıcı değildir.

Bull Terrier Bakımı

Bull terrier köpek eğitimi iyi yapılan egzersizler sonucunda apartman ortamlarında yaşayabilirler. Ev ortamlarında çok hareketli olduğu söylenemez sıcak bir iklim koşulunda küçük bir bahçe kendisine yeterli gelebilmektedir. Eğer köpeğinizin şişman ve tombul olmasını istemezseniz ona yeterince egzersiz yaptırmanız gerekir. Tüylerini çok fazla döken bir ırk değildir bu yüzden hafta da bir kez tarak ile taramanız fiziksel bakımı açısından yeterli olmaktadır. Ev ortamın da çok uzun süre yalnız bırakıldığın da koltuk vb. eşyaları kemirebilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.