CaneCorso Köpeğinin Genel Özellikleri

03.07.2017
4

Canecorsa ırkları ülkemizde çok sık rastlanmasa bile bulunan ve görülen ırklardan bir tanesidir. Çok fazla dikkat çeken ve aşırı iri bir köpektir. Dışarıdan bakıldığı zaman saldırgan ve sinirli durmaktadırlar. Ancak tamamen eğitim şekillerine bağlı bir ırktır. Bu köpek ırkları çok kuvvetli bir kas yapısına sahiptir. Canecorsa ırkları, kasları ve kemik yapıları oldukça gelişmiştir. Ağız ve burun şekilleri uzundur. Ön yüzü kara ve siyah olarak görülmektedir. Vücut yapıları tamamen sıkı bir biçimdedir. Genel olarak bakıldığı zaman bu ırklar ev ortamında sessiz ve sakindir.

CaneCorso Köpeğinin Genel Özellikleri

Ancak canecorsa ırklarının bakımları düzgün ve doğru bir şekilde olmalıdır. Eğitim konusunda biraz zorlu ve inatçıdırlar. Birçok ülkede koruma köpeği olarak eğitilmektedir. Koruma içgüdüleri çok kuvvetlidir. Çocuklar ile araları çoğu zaman iyidir. Fakat kıskanç olmalarından dolayı saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Sahiplerine karşı oldukça sevecek ve sakindirler. Bekçilik yapabilecek olan ırkların başında yer almaktadır. Ev ortamına kolaylıkla ayak uydurabilirler. Ancak kolaylıkla uyum içinde yaşayabilmesi için yavru zamanlarında eğitilmelidir. Aksi taktirde ev ortamına alışması imkansızdır. Koruması gereken her alanı başarı ile korurlar ve sahip çıkarlar.

Canecorsa ırklarını eğitilebilmesi için tecrübeli sahiplere ihtiyaçları vardır. Diğer köpekler ile arası çok iyi değildir. Bu nedenle dışarıdan gelen her köpeğe saldırabilirler. İnsanlara karşıda çok sevecen davranışlar sergilemezler. Sahipleri her zaman dikkatli olmalı ve sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde büyük problemler ve sorunlar yaşatırlar. Genel olarak yabancılara karşı agresif davranışları vardır. Fakat sahiplerinin dostlarına ve arkadaşlarına karşı sabırlı olmaya çalışırlar. Bu ırkların tüy yapıları ise kısadır. Çok fazla tüy döken köpek ırklarından değildir. Ancak tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. Böylelikle daha parlak ve daha canlı tüylere sahip olurlar.

CaneCorso Köpek Eğitimi

Başlangıç olarak sahiplerinin bilmesi gereken tek konu, onların inatçı olduklarını bilmeleri gereklidir. Eğitim sırasında çabuk sıkılabilirler. Bu nedenle onları çok fazla sıkmadan eğitim verilmelidir. Onlara karşı her zaman sakin ve sabırlı olunmalıdır. Sahiplerine ilk geldikleri andan itibaren eğitilmeye başlanmalıdır. Aksi taktirde ileride büyük problemler çıkartabilirler. Canecorsa ırkları eğitim sırasında kesinlikle sıkılmamalı ve üstüne gidilmemelidir. Üstüne çok gidilirse sinirli ve saldırgan davranışlar sergileyebilirler. Bunun yanı sıra, beklentileri çok fazla yüksek tutmamak gerekir. Sahiplerine gelmeden önce edindiği alışkanlıkları ve davranışları biraz zor bırakırlar.

Canecorsa ırklarına pozitif olunmalıdır. Canecorsa köpek eğitimi boyunca mutlaka yumuşak ses tonu ile yaklaşılmalıdır. Her yaptığı olumlu davranışından sonra ödüllendirilmelidir. Bu ödüllendirmeyi bir mama ile yapabilirsiniz. Bu yöntem onlar için daha etkilidir. Canecorsa eğitimde sadece gerekli komutlar verilmelidir. İlk olarak ‘OTUR’ ve ‘KALK’ komutları verilerek onların alışmasını sağlayabilirsiniz.

Temel komutlar eğitim sırasında gereklidir. Ancak eğitim sırasında boynunda tasma olmalıdır. Tasma ile onları yönlendirebilirsiniz. Böylelikle alışmaları daha rahat olacaktır. Köpeğin erken dönemde sosyalleşmesi çok önemlidir. Sosyalleşmediği taktirde diğer canlılara karşı sinirli olurlar. Canecorsa ırklarının sosyalleşmesi için yavru olması gereklidir. Yetişkin oldukları zaman sosyalleşmesi biraz zorlu olabilir.

Toplum kurallarını öğrenmelidirler. Sağlam eğitim almış canecorsa ırkları, sahiplerine son derecede sevecen ve sakin olurlar. Canecorso tuvalet eğitimleri erken dönemde başlanılması daha yararlı olacaktır. Tuvalet eğitimini kolaylaştırmak için her gün düzenli olarak aynı saatler içerisinde dışarıya çıkartılmalıdır. Tuvaletini dışarıya yaptığı zaman onu ödüllendirebilirsiniz. Böylelikle tuvalet alışkanlığını daha kolay elde ederler. Kesinlikle şiddetli eğitim sağlanmamalıdır. Yetişkin oldukları zaman aşırı sinirli ve saldırgan olurlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.