Köpek Eğitimi Akita İnu

Japon kökenli bir ırk olan Akita İnu bekçi köpeği olarak nitelendirilmektedir. Büyük ırk köpek grubuna giren bu cins köpekler ‘spitz’ denilen büyük ile Japonya kökenli olan en büyük bekçi köpeğidir. Görünüm olarak diğer köpeklerden çok fazla ayrılmaktadır. Çok estetik bir fiziğe sahip olan bu köpekler oldukça ilgi çekici görünmektedir. Büyük köpek ırkından bu bekçi köpeklerinin boyutları da şu şekildedir. Boyları yetişkin erkeklerde 66 ve 71 santimetre arasında değişmektedir. Yetişkin dişilerde ise bu uzunluk 61 ve 66 santimetre arasındadır. Ağırlıkları ise yetişkin erkeklerde 45 ve 59 kilogram arasında değişirken, yetişkin dişilerde bu ağırlık 32 ve 45 kilogram arasındadır. Ortalama olarak 11 ile 15 yıl arasında yaşam süresine sahip olan bu köpekler bekçi köpeği oldukları için korumacı özellikleri de oldukça yüksektir. Köpek eğitimi Akita İnu cinsi köpeklerde birazcık sabır istemektedir.

 

Dışarıdan çok sevimli görünen bu köpekler aslında çok güçlüdürler. Oldukça güçlü bir çeneye sahip olan bu cinsler vücutlarına göre oldukça büyük bir kafaya sahiptir. Japon kökenli bir köpek olduğu için de çekik bir göz yapısına sahiptir. Kulakları diktir ve bu kulakları sesin geldiği yöne doğru çevirebilmektedirler. Birçok renk seçeneği olan bu köpeklerin düz beyaz olan renleri adeta bir kutup ayılarını andırmaktadır. Bunların yanında sırtı sarı ve göğüs çevresi beyaz olan cinsler de vardı. Genellikle tek renk olan bu köpeklerin en popüler olanları sarı renktekilerdir. Birçok farklı renkte olabilen bu köpeklerde benekler de olduğu görülmüştür. Aile fertleri ile arası çok iyi olan bu köpek tam bir arkadaştır. Aile ile uyum içinde yaşayabilirler. Fakat yabancılara karşı oldukça saldırgan olabilirle bu nedenle çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Dışarda dolaşmaya çıktığınızda tasmasını açmamaya özen göstermelisiniz aksi takdirde sonuçları güzel olmayabilir.

Köpek Eğitimi Akita İnu

            Köpek eğitimi Akita İnu cinsi köpeklerde gerekli bir eğitimdir. Erken yaşlarda başlarda başlanması gereken eğitim genel olarak temel itaat eğitimi olmak üzere tuvalet eğitimi ile devam eder. Yaşadığı alanında biraz geniş olması onun hareket edebilmesi için oldukça iyi olmaktadır. Büyük ırk bir köpek olduğu için bahçeli evler tercih edilmelidir. Eğitimi sırasında tecrübeli bir eğitmenden yardım almak, köpeğin eğitime vereceği olumlu cevabı hızlandırmaktadır. Hiç korkusu olmayan bu köpekler oldukça cesurdur. Çok fazla havlamadıkları için de ses konusunda sizi hiç rahatsız etmeyecektir. Günlük olarak egzersiz yapmaları şarttır aksi halde formdan düşebilirler. Çok fazla kas sahibi olan bu köpekler uzun yürüyüşler yapmaktan hoşlanırlar ve kolay kolay yorulmazlar. Uzun ve kıvrımlı bir kıvrık yapısına sahip olan bu köpekler Japonya’da birçok aile tarafından beslenmektedir.

Köpek Eğitimi Akita İnu

Bir zamanlar köpek dövüşlerinde dövüştürülmüş olan bu köpekler günümüzde güvenliği sağlamak için kullanılmaktadır. En önemli bir diğer özelliği ise soğuğa dayanıklı olmasıdır. Sahip olduğu tüyler onları soğuktan koruduğu gibi sıcak günlerde de sıcaktan korumaktadır. İçerdeki sıcak havayı dışarı vermeyen bu tüyler dışardaki soğuk havayı içeriye de almamaktadır. Belli dönemlerde tıraş ihtiyacı duyabilen bu türdür. Her gün fırçalanma ihtiyacı duymaktadır. Ayda 1 defa da banyo yaptırılması iyi olacaktır. Fakat fazla banyo yaptırmamak gerekmektedir. Birçok köpekler için düzenlenen güzellik yarışmalarında favori olarak gösterilen bu köpekler, doğru şekilde eğitildikleri takdirde çok işlevsel olabilirler. Köpek eğitimi Akita İnu cinsi köpeklerde biraz pahalı fiyatlara yapılmaktadır. Türkiye’de bulunan birçok çiftliklerde özel eğitmenler tarafından verilen bu eğitimler ortalama olarak 300 ile 400 lira arasında değişim gösterebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.