Köpek Eğitimi Jack Russell Terrier

 

Jack russell terieriler genellikle cesur yapıda, eğlenceli, hareketli, ve Özgürlüğüne düşkün bir köpek türüdür. Jack russel’ın tarihi 19. YY’da yaşayan şöhretli bir din adamı olan Parson Jack Russel’ in ürettirdiği bir ırktır ölümünden sonra çok fazla rağbet görmemiş ve unutulmuştur. Ancak günümüzde tekrar modası başlamış ve sevilen bir köpek türü olmuştur.

Jack Russell Terrier Irk Özellikleri

Jack russell terrierler bütün küçük terrier gibi yaşam alanlarındaki küçük hayvanları avlamak için kullanılır. Yetenekleri ve hızlı oluşu ona bir hayli üstünlük kazandırır. Kısa ve zayıf olması nedeni ile dar ve alçak yerlerden rahatlıkla geçebilirler. Ancak günümüzde bu özellikleri için yetiştirilmekten vazgeçilmiş ve arkadaş olarak beslenmeye başlanmıştır. Köpek Eğitimi Jack Russell Terrier yapıları gereği diğer köpeklerle pek fazla anlaşamazlar bu sebepten tasmasız dolaştırılmaması önerilir. Jack russell terierler kavlamayı çok seven bir köpek türüdür. Yeterince oynayamazlarsa hırçınlaşırlar ve eşyalara zarar vermeye başlayabilirler.

Kısa kuyrukları, korsan maskeli gözleri, kısa kuyrukları, kısa kuyruk ve bacakları ile gayet hoş görünüme sahiptirler.

Jack russell terierler için ilk önce öğretilmesi gereken eğitim diğer bütün köpeklerde olduğu gibi tuvalet eğitimidir.

Bunun için yavru iken edindiyseniz 3 aylık olduktan sonra yemeklerden 15 dk önce ve yemeklerden 15 dk sonra tuvalete çıkarmalı yapması gereken bölgede yapana kadar dolaştırmalısınız. Yapana kadar kesinlikle oyun oynamamalı veya sevmemelisiniz dışarıya ve doğru yere tuvaletini yaptıktan hemen sonra ödüllendirmelisiniz. Ayrıca evde oyun oynadıktan sonra bütün köpeklerin tuvalet ihtiyacı doğar oyun oynadıktan hemen sonra su içtikten 10 dk sonra tuvalete çıkarmalı ve yapması bölgeye götürerek davranışı iyice pekiştirmelisiniz. Evde yaptığı bölgelerin kokusunu hemen gidermeli ve hatasını anlayacak şekilde ona kızmalı fakat şiddet uygulamamalısınız.

Köpek eğitimi Jack russell terier

Jack russel terierde aşılması gereken diğer zorluk kendi otoritenizi köpeğinize kabul ettirmelisiniz. Bu sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bunu yapmak için kesinlikle ama kesinlikle köpeğinize şiddet uygulamamalısınız aksi halde daha çok hırçınlaştırarak diğer canlılara karşı saldırgan bir yapısı yada tamamen pasif bir köpek olmasına neden olabilirsiniz. Otoritenizi kabul ettirmek için her zaman köpeğinizin gözlerine bakarak komut vermeli ciddi durumlarda yumuşamadan kesin ve net bir şekilde yanlışını göstermelisiniz. Ayrıca otorite kabul ettirme aşamasında köpeğinizin tasmasını başka bir kişinin eline vermemeli gideceği her yere sizin götürmenize dikkat ediniz. Bir süre görmedikten sonra köpeğinizle karşılaştığınızda hemen köpeğinizi sevmeye başlamamalı önce onu kendinizden biraz uzak tutup kendini size sevdirmekten vazgeçtikten sonra sevmelisiniz. Yine bunun gibi köpeğiniz evde otururken aniden kendini sevdirmeye çalışırsa sevmemeli bir süre bekledikten sonra sevmelisiniz. Bunu yaparak köpeğinize alfa benim ve ben istediğim zaman seni severim mesajını vermiş olursunuz.

Köpek Bakımı

Jack russell terierlerde bir sonraki dikkat edilmesi nokta ise diğer köpeklerle ilişkileri karantina zamanı dolduktan sonra köpeğinizi köpeklerin bolca bulunduğu alana götürerek diğer köpeklerle sosyalleşmesini başta tasmalı bir şekilde sonrasında ise tasmasız kontrollü bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Juck russell terierler yapıları gereği diğer köpeklere oldukça saldırgan bir davranış gösterebilmektedir. Eğer böyle bir sorununuz varsa başka uysal bir köpek yardımı ile bunu aşabilirsiniz. İki köpeği bir araya kontrollü bir şekilde getirin. Elinize salam peynir ya da ödül maması alın köpeğiniz diğer köpeğe her hamle yaptığında burnunun yakınlarına avucunuzda sıkıca tuttuğunuz gıdayı yaklaştırın ama vermeyin. Dikkati dağılacaktır. Bir süre sonra ümidi kesmeye başlayacak ve diğer köpeğe tekrar yönelecektir yine aynı işlemi yapın ama bu sefer mamayı kendi köpeğinize değil uysal olan köpeğe verin. Köpeğiniz diğer köpeğin davranışlarını bir süre izleyecek ve nasıl bu mamayı kazandığını anlamaya çalışacaktır. Bir süre uysal durmasını bekleyin uysal durduğunda mamadan biraz verin. Bir süre daha bekleyin ve devam ediyorsa mamayı diğer köpeğe ama saldırganlık geçtiyse kendi köpeğinize verin. Bu işlemi haftanın 1-2 günü birkaç hafta devam edin ta ki davranışı düzelene kadar.

Köpek Eğitimi Jack Russell Terrier

Bu tip davranış sergileyen köpeklerde genellikle başka köpeklerle tanışma sorunu var demektir. Bunu aşmak için köpeğinizin arka kısmını diğer köpeğin burnuna doğru tutarak sonrasında köpeğinizin burnunu diğer köpeğin arkasına yaklaştırıp koklamasını sağlayarak nasıl tanışması gerektiğini öğretin.

 

Köpek yetiştirmek sabır isteyen zor bir iştir. Köpeğinize eğitim verirken kesinlikle şiddete başvurmayın her zaman sakin bir şekilde eğitimlerinizi verin. Eğer sinirlenmeye başlıyorsanız eğitimi o günlük bitirin ve ertesi gün devam edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.