Köpek Yetiştirme Çiftlikleri

Evcil hayvan sahibi olmak isteyen herkesin büyük bir sorumluluğun altına girdiği tartışılmazdır. Onları hayatlarına dahil eden insanlar ilk günden itibaren sevimli dostlarının tüm ihtiyaçlarını gidermeye söz vermiş olur. Özellikle köpeklerde bakım ve ilgi konusu diğer hayvanlara göre daha detaylıdır. Köpeklerin bir dost olarak anılması onların insan hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu da göstermektedir. Tabi tüm bu olumlu duyguların yanında onlarla anlaşabilmek için sevgiden öte bir ortak dil geliştirmek gerekmektedir. İnsanların köpeklerine istedikleri davranışlarda bulunmalarını sağlamak için çeşitli komutlar vermesi şarttır. Bu komutlar köpeğin insan hayatı ile uyumlu bir şekilde yaşamını sürdürmesini, insanında köpeğin ihtiyaçlarına uygun davranışları gösterebilmesini ve ona uygulatmasını sağlamaktadır.

Ancak iletişimi sağlayacak bu ortak dil evcil hayvan sahibinin tek başına yapabileceği ya da öğretebileceği bir kavram değildir. Köpeğe verilecek profesyonel bir eğitimle kısa sürede köpekler insanların ne dediğini anlar hale gelebilmekte ve komutlarını uygulayabilmektedir. Çünkü köpeklerin insan hayatına dahil olduğu andan itibaren onunla iletişim kurması gerekmektedir ve bu eğitim ilk günden başlamalıdır. Köpek yetiştirme çiftlikleri de evcil hayvan sahiplerine bu konuda yardımcı olmak için vardır. Köpeklere beden dili ve kelimelerle ortak bir eğitim verilmekte ve köpek ile sahibi arasında bir bağ kurulması sağlanmaktadır. Köpek üzerinde disiplinli bir hakimiyet kuramayan kişinin bir de bakım konusunda zorlanması bu mutlu tabloyu bozmaktadır. Köpek yetiştirme çiftleri bu durumun düzeltilmesi amacına hizmet etmektedir.

Köpek Yetiştirme Çiftlikleri

Köpek Yetiştirme Çiftliklerinde Ne Gibi Eğitimler Verilir?

Eğitimler evcil hayvan sahibinin köpeği ile arasındaki probleme dayalı olarak değişiklik göstermektedir. Çünkü bu evcil hayvanlar yeni sahiplerine gelmeden önce bir takım alışkanlıklar edinmiştir ve bu davranışlar sahibi için uygun olmayabilir. Unutulmamalıdır ki köpeğin sahip olduğu bu özellikler ve davranış kalıpları onun için doğru olanlardır. Bu uygun olmayan hareketleri onları incitmeden düzeltmek köpek yetiştirme çiftlikleri sayesinde mümkündür.

Köpek Yetiştirme Çiftlikleri

Eğer köpek yetişkin bir yaşta ise ve bu yaşına kadar tuvalet eğitimi almadan yeni sahibine gelmişse durum oldukça zordur. Çünkü edindiği bu davranış onun için son derece doğru ve doğaldır. Tuvaletini bulunduğu her yere yapmaya alışmış bir köpekten dışarı çıkmayı istemesini ya da dışarı çıkana kadar tutmasını beklemek yanlış olur. Köpek yetiştirme çiftliklerinde bu zorlu süreç kolayla atlatılabilir. Eğitim sonrası eve gelen köpeğin tuvaleti geldiğinde bunu belli eden hareketlerde bulunduğu gözlemlenir.

İtaat Eğitimi

Köpek sahiplerinin en çok yaşadığı problem olan itaatsizlik, bu köpek yetiştirme çiftliklerinde verilen eğitimler arasındadır. Özellikle daha yavruyken alınan ya da sahiplenilen köpeklerde itaat problemi çok yaşanmaktadır. Bir bebeğe eğitim verir gibi ona söz dinlemesi gerektiği ve sahibinin otoritesine uyması öğretilmektedir. Eğitimler sonunda yaşam alanına gelen köpeğin sahibinin komutlarına uymaya başladığı görülmektedir.

Koruma Eğitimi

Birçok hayvanda olduğu gibi köpeklerde de güçlü olan koruma içgüdüsü eğitimler sayesinde bir işleve dönüşebilmektedir. Bir alanı koruma, bir kişiyi koruma ya da bir eşyayı koruma gibi görevler verilebilmektedir. Tabi bunun yanında koruma görevi üstlenecek ve bu konuda eğitim verilecek köpek cinsi de oldukça önemlidir. Saldırgan yapıya sahip köpekler bu konuda daha başarılı olmaktadırlar. Hem iri yapılı görüntüleri sayesinde hem de atak ve çevik olmaları sayesinde görevlerini tam olarak yerine getirebilmektedirler.

Özel İstek Eğitimleri

Köpeklere verilen bu temel eğitimlerin yanında evcil hayvan sahiplerinin farklı olarak verilmesini istediği eğitimler de olmaktadır. Deniz kenarında yaşayan bir sahip köpeğinin tekne, gemi gibi deniz üstünde yolculuk yapan araçlara binebilmesi için özel olarak eğitim verilmesini isteyebilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.