Pozitif Köpek Eğitimi İstanbul

Yeryüzündeki hiç bir canlı şiddet ve ceza ile eğitildiğinde ondan istenen sonuçları veremez. Köpekler için de bu önerme geçerlidir. Köpek sahibi olmaya karar vermek uzun süre hakkında düşünülmesi gereken bir dönemdir. Eğer bir köpeğe hayatınızda yer olduğuna karar verdiyseniz ve birlikte yaşamaya başladıysanız, alışma dönemini sabırla atlatmak iki taraf için de sonsuz sevgi ile kurulan bir bağ oluşturacaktır. Köpek sahibi olduğunuzda yeni bir uğraş ve eğitimi için biraz çaba sizi bekliyor demektir. Köpek eğitiminde farklı stratejiler ve uygulamalar var. Pozitif köpek eğitimi ise bu sistemlerin arasında gittikçe popüler olmaya başladı. Pozitif köpek eğitimi köpeğin temel komutları öğrenmesinden öte insanla kurduğu ilişkiye odaklanır. Köpek ve sahibi arasında sevgi ve uyuma dayalı bir ilişki kurulması amaçlanır. Pozitif köpek eğitimi özellikle hayvan hakları konusunda çalışma yapan aktivistler tarafından benimsenmektedir. Köpeklerinde bulunan davranış bozukluklarını değiştirmek veya yavru köpeklerini eğitmek isteyenler pozitif köpek eğitimi İstanbul hizmetinden faydalanabilirler.

Pozitif Köpek Eğitimi İstanbul

Pozitif Köpek Eğitiminin Temelleri

Pozitif köpek eğitiminde öncelikle pekiştirme kullanılır. Ceza sistemi yoktur. Köpeğe istenmeyen davranışlar gösterirse şiddet gösterilmez. Olaylara köpeklerin algı seviyelerinden bakılır. Bütün köpek cinslerine uygulanabilmektedir. Köpeğin olumlu davranışları ödüllendirilir ve bu davranışın tekrarı öğretilir.

Pozitif köpek eğitimi verirken aynı zamanda köpeğin günlük egzersiz ihtiyacı da karşılanır. Köpek düşünme ve hareket eylemini aynı anda gerçekleştirir. Bu eğitim köpek için oyun yerine de geçmektedir. Böylece köpeğinizi eğitirken fazla enerjisinin de atılmasını sağlayabilirsiniz.

Pozitif Pekiştirme

İnsan hayatından düşündüğümüzde pozitif yaklaşımların ilişkileri kolaylaştırdığı ve bağları kuvvetlendirdiği gözlenmektedir. Örneğin bir çocuk iyi bir şey yaptığında ödüllendirilir ise mutlu olur. Yetişkinler bile övgü sözcükleri duydukları zaman kendilerini daha iyi hissederler. Köpeklerde de olumlu davranışların ödüllendirilmesi olumlu sonuçlar doğuracaktır. Pozitif köpek eğitimi agresif davranışlar gösteren köpeklerin de rehabilitasyonunda kullanılabilir. Köpeğin yaşı eğitimi etkilemez. Ancak yetişkin köpeklerde eğitim süresi yavru köpeklere göre biraz daha uzun sürebilir.

Pozitif Köpek Eğitimi ile Yapılabilecekler

Pozitif köpek eğitimi ile köpeğin birlikte yaşadığı ortamın kurallarına alışabilmesi için gerekli bütün eğitimler verilebilir. Bunların başında köpek eğitimin en zor kısmı olan yavru köpeklerde tuvalet eğitimi gelir. Kas sistemleri henüz gelişmediği için istem dışı olarak evin içine dışkı ve çiş yapabilen yavru köpekler pozitif pekiştirme ile tuvalet eğitimini psikolojik olarak etkilenmeden tamamlayabilirler. Otur, kalk gibi temel itaat eğitimi verilebilir. Tasma ile yürüme uyumu sağlanabilir. Eğitimdeki en önemli nokta doğru davranış yapan köpeğin ödüllendirilmesidir. Ödül mama ve yiyecek olabileceği gibi, köpeğin sevdiği herhangi başka bir nesne de olabilmektedir.

Köpekler mutlaka kendilerine bir lider belirler. Bu lider köpeği cezalandırmak yerine ödüllendirme yöntemini tercih ederse köpek daha mutlu olacaktır. Köpekler bu eğitim sisteminde cezalandırılmadığı için korku yaşamazlar. Köpeğin şiddet ile eğitilmesi halinde tutarsız davranışlar göstermesi olasıdır. Saldırgan olma olasılığı yüksektir. Davranışları öngörülemediği için sahibi sürekli dikkatli olmak zorundadır. Oysaki bir köpek edinildiğinde, o köpek hayatın pek çok alanında sahibi ile birlikte olacaktır. Modern köpek eğitim sistemi olarak da bilinen pozitif eğitim, köpeklerde oluşabilecek davranış bozukluklarının önüne geçer.

Unutulmaması gereken nokta şudur ki köpekler aslında sosyal hayvanlardır ve toplum içinde sizinle beraber geçirdikleri sürelerde etraflarına verdikleri tepkilerin temelini eğitimleri sırasında karşılaştıkları davranışlar etkiler. Köpek eğitiminde yanlışlık yapmamak için bir profesyonelden yardım almak en doğrusudur. Köpeğinizin uyumlu ve mutlu olmasını istiyorsanız pozitif köpek eğitimi İstanbul hizmeti tam size göre bir seçenek sunacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.