Cavalier King Charles Köpek Eğitimi

Eğer Cavalier king cinsi bir köpeğe sahipseniz dünyanın en sevimli canlılarından birinin sizin evinizde olduğunu da bilmesiniz. Dış görünüşleri bakımından görenlerin adeta durup sevmeyi isteyeceği bu köpeklerin fazlasıyla hassas olduklarını bilmelisiniz. Cavalier king charles köpek cinsi çocuklar için de oldukça sevimli bir köpektir. Onlar çocuklarla birlikte vakit geçirmeyi severler. Oyun doğalarında vardır. Tam anlamıyla bir oyun köpeğidirler aynı zamanda. Küçük olmaları bakımından kucakta taşınmayı da pek severler. Narin ama akıllıdırlar. Fazla nazlı değillerdir, sadece hastalığa yatkın olmaları bakımından biraz hssas davranılmasından hoşlanırlar.

Cavalier King Charles köpekler genetik bir hastalık taşırlar. Kalp yetmezliği olan bu genetik hastalık çoğu zaman onların ömürlerinin ne yazıkki kısa olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden eğer bir Cavalier king charles cinsi köpek almayı düşünüyorsanız anne babasını da iyi soruşturmalısınız. Çünkü eğer anne babasında herhangi bir kalp yetmezliği hastalığı mevcutsa ne yazık ki küçük köpeğiniz de de bu durumun görülmesi çok büyük olasılıktır.

Cavalier King Charles Köpek Eğitimi

Doğaları gereği her canlıya uyum sağlayabilirler. İnsanları, özellikle çocukları ve kendinden büyük köpekleri severler. Çoğu köpek kendinden daha büyük bir köpekler anlaşamaz ve ondan korkar. Cavalier King Charles cinsi köpekler için bu durum aynı değildir. Aksine kendinden daha büyük köpeklerle oyun oynamayı onlara sevimlilik yapmayı severler. Küçük olmaları ve sevecen bir ırka sahip olmaları nedeniyle günümüzde apartman yaşamına en uygun köpeklerdir. Evinize gelen misafirler için tam anlamıyla bir sevimlilik abidesi olabilirler. Kalabalık ortamları severler. Kıpır kıpır olma özelliğine sahip oldukları için yerlerinde durmaktan pek hoşlanmazlar. Sürekli kucağınızda olup sevilmeyi sizden bekleyebilirler. Kendilerini sevdirmeyi çok iyi beceren bu ırk aynı zamanda kendini sevdirmekten de çok hoşlanır. Bu yüzden bakımına düşkündür. Bakım yapılması onun için son derece önemlidir. Son derece akıllı olan bu köpeklerin eğitimleri de oldukça kolaydır.

Cavalier King Charles köpek eğitimi diğer köpeklere kıyasla eğitilmeye hemen uyum sağlama özelliği gösterirler. Onların eğitim anlayışı ilgidir. Eğer sahibi onu eğitmeye çalışıyorsa bunu bir sevgi göstergesi olarak algılarlar. Çok akıllı bir ırktan geldikleri için öğrendiklerini kolay kolay unutmazlar. Doğaları gereği sürekli aktiflerdir, harekete ve sese karşı fazlasıyla duyarlıdırlar. Bu yüzden verilen komutları can kulağıyla dinlerler. Cavalier king charles cinsi köpeklerin gözlerinizin içine dikkatli baktığını görebilirsiniz. Bu durumda sizden bir şeyler duymayı beklediklerini ve vereceğiniz komutlara hazır olduğunu bilmelisiniz.

Köpek Bakımı

Cavalier king charles cinsi köpekler bazı durumları size yüz mimikleriyle ifade edebilirler. Onların neşeli ya da mutsuz olduklarını gözlerinden kolayca anlayabilirsiniz. İlgiyi seven bu köpekler için en büyük ilgilerden biri de bakımlarının yapılmasıdır. Uzun ve düşük kulaklara sahip olan bu ırk banyo yapmaktan hoşlanır. Fakat banyo da son derece hassas olmalıdır onlar için. Hasta olmaya yatkın olan bu köpekler için su ısısının dikkatli ayarlanması gerekir. Kulaklarının düşük olması nedeniyle kulaklarına su kaçması da önlenir.

Cavalier King Charles Köpek Eğitimi

Fakat yine de kulaklarına su kaçmamış olmasına özen göstermeniz gerekir. Aksi halde kulak iltihabı hastalığına yakalanabilirler. Hastalığa yatkın olan bu köpeklerin çok titiz bakılması gerektiğinden bakımı büyük sorumluluklar da gerektirmektedir. Onlarla birlikte olmayı, yorulmadan oyun isteklerine cevap veren insanlar onlar için vazgeçilmezdir. Bu yüzden sahiplerine çok bağlıdırlar. İnsanları genel olarak severler. Herhangi bir saldırganlık eğilimi göstermezler. Çok sabırlı bir köpektir Cavalier king charles ırkına sahip olan köpekler. Bu yüzden onlara gösterdiğiniz her sevginin karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.