Terrier White Köpek Eğitimi

İskoçya kökenli olan ve ismini tüylerinin renginden alan Terrier White köpeklerinin oldukça sevimli bir görüntüleri vardır. Koyu renkli minik gözleri ve sivri kulakları olan Terrier White köpeklerinin son derece dayanıklı ve sağlam bir yapıları vardır. Aynı zamanda aynı ırka sahip tüm köpeklerde olduğu gibi kısa bacaklara da sahiptir. Uzun yapıda tüyleri olan TerrierWhite’ler diğer köpek türleri gibi banyo yapmaktan pek hoşlanmazlar Bu yüzden de gün aşırı tüylerinin fırçalanması uygundur fakat gerekli görüldüğü durumlarda ise banyo yaptırılmasında bir sakınca bulunmaz.

Terrier White Köpek Eğitimi

Terrier White Köpek Eğitimine Erken Yaşta Başlanmalı

Hemen hemen tüm köpek cinslerinde olduğu gibi Terrier White köpeklerinin eğitimi de çok küçük yaşta başlamak yeterli performansı alabilmek için oldukça önemlidir. Çünkü bu dönemlerde karakterleri ve alışkanlıkları tam oturmadığı için her türlü komutu öğrenmeleri oldukça kolay olmaktadır Aynı zamanda oldukça zeki olan sevimli dostlarımıza ilk dönemde yaklaşık olarak bir ay süren temel eğitim verilmekte sonrasında ise isteğe ve eğitmenin talimatıyla ileri seviye eğitimlere yani itaat eğitimlerine geçilmektedir. Bütün eğitimlerin başarılı olabilmesi ve kendisine söylenen tüm komutları yerine getirebilmesi için eğitimcinin son derece kararlı ve sabırlı olması oldukça önemlidir.

Düzenli Eğitim Oldukça Önemli

Terrier White köpeklerinin eğitiminin düzenli olması ve hergün en az 1 saat çalışılması gerekir. Genellikle kayış takılarak yapılan uygulama eğitimlerinde rutin komutlar öğretilmekte ve köpeğin bu komutlara itaat etmesi sağlanmaktadır. Özellikle ileri itaat eğitimleri temel eğitime göre daha uzun süreli olmakta ve 6 ile 8 hafta arası sürmektedir. Bekle-otur, bekle-kalk, bekle-gel gibi ileri düzeyde komutlar bu eğitimde verilmekte ve kolaylıkla öğrenilmektedir. Kızdırılmaktan hiç hoşlanmayan Terrier White köpeklerinin çocuklar ile arası da oldukça iyidir. Pek çok köpek cinsinin aksine yabancılarla kolay anlaşabilen Terrier White köpekleri aynı zamanda ailesine de oldukça bağlıdır. Yaşam alanları daha çok ev ortamları olan bu cins köpekler dışarıya çıkmaya ve sokakta oyun oynamaya da oldukça heveslidir. Ancak evde yeterli oyun ortamı yaratıldığı ve enerjisini boşaltmasına izin verildiği takdirde çok fazla dışarı çıkarılmaya ihtiyaç duymazlar ve sürekli olarak ev ortamında yaşamayı tercih ederler.

Terrier White Köpeğine Havlama Eğitimi

Diğer köpek türlerinin aksine havlamaya oldukça düşkün olan Terrier White köpeklerine küçük yaşlarda temel eğitim verildiği dönemde aynı zamanda havlama eğitimi de verilmektedir. Bu sayede yaşadığı çevreye verebileceği aşırı rahatsızlığında önüne geçilmiş olur. Terrier White köpeği eğitimlerinde belki de eğiticiyi en zorlayıcı olan eğitim tuvalet eğitimi olmaktadır. Bu yüzden de özellikle tuvalet eğitimi verilirken son derece sabırlı, kararlı ve tutarlı olunması gerekir. Aynı zamanda son derece şefkatli bir ses tonu ile konuşulması eğitimin istikrarı acısından oldukça önemlidir.

Terrier White Köpeklerinde Düzenli Ve Dengeli Beslenme Önemli

Terrier White köpeklerinin kronik bazı deri hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları, fıtık ve çene kemiklerinde kireçlenme gibi çeşitli hastalıklara yaşamları boyunca yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir. Bu yüzden de beslenme düzenlerine son derece dikkat edilmesi ve sağlıklı ve yeterli beslenmesi oldukça önemlidir; bu rahatsızlıklara yakalanma riskini oldukça aza indirger. Ortalama ömürleri; yaklaşık olarak 12 ile 14 yıl arasında değişen Terrier White köpekleri ılıman iklimlerden ve sıcak ortamlardan hoşlanırlar ve soğuk havalardan nefret ederler. Son derece sevecen ve sıcak yapıya sahip olan Terrier White köpekleri; kızdırılmaktan ise hiç hoşlanmazlar ve sinirlendikleri zaman ise ısırma eğilimi gösterebilirler. Toprak kazarak oyun oynamak ise Terrier White köpeklerinin en büyük eğlencesidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.