Çatalca Köpek Eğitim Merkezi

Silivri ya da Çatalca Köpek eğitim merkezi diye, internette arama motoruna yazarsanız, birçok seçenek çıkacaktır karşınıza. Çünkü ormanı ve yeşilliği bol, hayvan çiftliği kurmaya elverişli bakir alanlar açısından zengin bir ilçedir. Bu anlamda da köpek eğitim merkezleri, çiftlikleri ya da otelleri genelde bu bölgelerde sıkça bulunmaktadır. Gerek iklimi, gerek tabiatı açısından olsun, gerekse de İstanbul’a yakınlığı ve trafik olmadığı için güvenilirliği nedeniyle olsun köpek çiftliklerinin ve eğitim merkezlerinin kurulduğu alanlar, Çatalca ve civarına benzer alanlar olmalıdır.

Çatalca Köpek Eğitim Merkezi

İleride -köpeğinizi anlamanızı ve onunda sizi anlamasına olanak tanıyarak, mutluluk çizgisini arttırmanız açısından köpek eğitimi çok mühimdir. Ancak köpek eğitimini vermesi gereken kişilerinde kendi alanlarında uzmanlaşmış olmaları ve doğru bir eğitim planlaması yapmış olmaları gerekmektedir. Şayet yetersiz ya da yanlış bir yönlendirme yapılıp eğitim verilirse, belki de hayvanda telafisi mümkün olmayacak, kalıcı hasarlar ya da anormallik davranışlar bırakabilir. O nedenle köpek eğitim merkezi seçerken dikkat edilmesi gereken ilk konu, eğitimcilerin uzman kadro olup olmadığının tetkik edilmesi gerekir.

Çatalca Köpek Eğitim Merkezi

Sonra eğitim merkezinin fiziki koşullarının da değerlendirilmesi şarttır. Mesela hayvanların günlük aktiviteleri, çalışma alanları, egzersizleri ya da oyunları için ayrılmış saha güvenli mi? ve yeterli mi? Sorularımızın cevapları tatmin edici olmalıdır. Ayrıca beslenme koşulları da önemli bir kriterdir. Hangi mama kullanılıyor, hangi saatlerde ve ne miktarda veriliyor. Bu soruların cevapları ile birlikte yatıp kalktıkları yerlerinde, temizlik ve hijyen açısından yeterli olup olmadığı gibi her tür durumları incelenmelidir. Eğitim merkezi ile işbirliği içinde olan bir veteriner ve kuaför olmalıdır.

Eğitim sırasında gelişebilecek ani bir kaza ya da hastalık durumlarında müdahale edebilecek uzman bir hekimin varlığı çok önemlidir. Aynı şekilde uzun süre kalacak köpekler için kuaför hizmetinin verilmesi de bir o kadar mühim noktalardandır. Köpeğimizin korkaklık, saldırganlık vb. davranış bozuklukları olabilir. Bu noktaları elemine etmek isteyebilir yada köpeğinize daha spesifik tuvalet eğitimi, sosyalleşme eğitimi vb. konularda eğitim aldırmak isteyebilirsiniz. Ya da otur, kalk, yat gibi basit komutlara uymasını sağlamak için temel itaat, daha işlevsel olmasını sağlamak için(uzak mesafeden dahi komutlarınızı dinletebilmek vb. )ileri itaat eğitimleri de aldırmak isteyebilirsiniz.

Köpek Bakımı

Hatta daha ileri gidip show amaçlı artistik eğitimler daha aldırmak isteyebilirsiniz. Köpek eğitim merkezlerindeki, uzman eğitimcilerle, hepsi mümkün. . . İsterseniz bazı eğitimlere sizle de şahsi katılabilir, eğitimde etkin bir rol oynayabilirsiniz. Bazı durumlarda gözlemlemenize de izin verilebilir. Köpeğinizin ırkı, cinsi ve yaşına göre olmakla beraber, sizin isteğiniz doğrultusundaki konularda birebir, spesifik programlar oluşturularak eğitim tamamlanır. Eğitim konusu ve köpeğin durumuna göre seans sayıları belirlenir. Minimum 4-5 seansta alınacak bir tuvalet eğitiminin yanısıra-1 ay sürebilecek ileri itaat eğitimleri de olabilir.

 

Eğitimin mahiyetine göre zaman zaman köpeğinizi merkezde yatılı dahi bırakmanız gerekebilir. Ancak eğitim sonunda sertifikanızı aldığınızda, köpeğinizdeki bir ömür boyu garantili pozitif kazanımları görünce ne kadar doğru bir iş yaptığınızı anlamamanız mümkün değildir. Bu gün AKUT, AKOM vb. kurtarma birliklerinde birçok eğitimli köpek yer almakta ve afet, kaza gibi durumlarda etkin bir rol alarak hayat kurtarmaktadır. Enkaz altında kalanlardan tutunda, dağda mahsur kalanlara kadar bütün arama çalışmalarında yer alan bu eğitimli köpekler, işi insan hayatı kurtarma noktasına kadar vardırabilmişlerdir.

 

Aynı şekilde emniyet birliklerinde de, yer alan bu eğitimli köpekler, uyuşturucu maddeden tutun, bomba tespitine kadar birçok noktada önemli görevler üstlenerek, sadece insan hayatını kurtarmak değil, toplum asayişini sağlamayı dahi becerebilmektedirler.  Hal böyleyken, köpek eğitimlerinin ne derece önemli olduğunun altını bir kez daha çizmek isteriz. Ehliyetli kişiler tarafından eğitilen köpeğin doğru eğitilmesinin de önemi burada bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Doğru eğitim alan bir köpeğin hayat kurtarabildiğinden yola çıkarak, yanlış eğitim alan bir köpeğin bazı durumlarda, ne derece tehlike arz edeceğinin de önemle bilinmesi gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.