Jack Russel Köpek Eğitimi

Hayat sahamız genişledikçe ve refah seviyemiz arttıkça insanlar olarak evlerimize neşe getirecek şeyler ararız. Evcil hayvanlar bu ihtiyacımızı karşılamakla beraber bizlere dost, yol arkadaşı, oyun arkadaşı olurlar. Sevimli dostlarımıza en iyi verebileceğimiz örneklerden biri ise kesinlikle köpeklerdir. Türkiye’de açıklanan istatistiklerin birçoğunda en çok tercih edilen evcil hayvan köpeklerdir. İnsanoğlu ile ilişkisi çok eski yıllara dayanan köpekler o dönemlerden beri koruma, avlanma gibi konularda bizlere yardım ediyor. Şimdi ki yıllarda ise bu görevlerden daha çok bizlere dostluk etmek amaçlı sahiplenilmektedirler.

 

Bunlara bir örnek olan Jack Russel cinsi köpekler 19. Yüzyıldan beri avlarda insanoğluna yardım etmektedir. Parson Jack Russel isimli bir av tutkununun bull terrier ve beagle cinsi köpekleri çiftleştirerek Jack Russel cinsini elde etmiştir. Av köpeği olarak çok iyi olan russellar son derece inatçı, zeki ve enerjiktirler. Jack Russel köpek eğitimi ise oldukça sabır gerektiren ve pozitif yönde ilerlemeniz gereken bir iştir. Jack Russel Köpek Eğitimi hakkında yazdığımız inceleme yazısı ise şöyledir;

 

Jack Russellar fazla enerjiktirler. Bu nedenle her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkarılmalı ve fazla enerjisinin atılmasını sağlamak gerekmektedir. Ayrıca fazla enerjisini atamayan Jack Russellar temel itaat eğitimi sırasında zorlanırlar. Temel itaat eğitimine konsantre olamazlar. Verilen komutları dinleyip uygulamak yerine oyun oynamayı tercih ederler. Aynı zamanda yavruluk dönemlerinde evde tek bırakılmamaları gerekmektedir. Çünkü hareket etme istekleri ve fazla enerjileri ile evinizde ki eşyalara zarar verebilirler. Bu yüzden Jack Russellara karşı ilgili ve pozitif olmanız gerekmektedir. Vakit ayırıp elinizden geldiğince yürüyüş yaptırıp enerjilerini atmalarını sağlarsanız vereceğiniz eğitimlerden daha fazla verim alabilirsiniz. Hem de daha iyi bir sahip köpek ilişkisi kurmuş olursunuz.

Jack Russel Köpek Eğitimi

Jack Russel cinsi köpekler çok fazla merakladırlar. Bu yüzden eğitimleri esnasında çevrelerinde çok fazla kişi, nesne, eşya bulundurmamak daha iyi olacaktır. Konsantrasyon sorunu olan bu cins köpekler etraftaki nesne ve eşyalara odaklanıp eğitim esnasında verilen komutların hiç birini dinlemeyeceklerdir. Temel itaat eğitimi öncesi köpeğin aç olmadığından ve fazla enerjisinin atmış olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Hem aç hem de enerjik olan bir Jack Russel cinsi köpekten eğitim esnasında verim alınamaz. Meraklı yapısı yüzünden Jack Russellar kesinlikle tasmasız gezdirilmemelidir.

 

Jack Russellar diğer köpekler içinde uyum içinde yaşayamaz ve dolaşamazlar. Sosyalleşme konusunda eksik olan bu cins köpekler için ise tavsiye edilen yavruluktan itibaren köpek oyun parklarında dolaşıp dış yaşantıya alıştırılmalarıdır. Aksi takdirde büyüdükleri zaman diğer köpeklere karşı uyumsuz ve saldırgan tavırlar sergileyecektirler. Sosyalleşmelerin artısı olarak Jack Russellar diğer köpeklerle oyun oynayaraktan fazla enerjilerini daha rahat bir şekilde atacaktırlar. Böylelikle eğitimlerden daha olumlu dönüşler alacaksınız ve köpeğiniz büyüdüğü zaman daha uyumlu, eğitimli ve sosyal bir hale gelecek.

Jack Russel Köpek Eğitimi

Zeki olmaları ile bilinen Jack Russellar verdiğiniz komutları kolayca algılayabilirler. Fakat unutulmamalı ki bu köpekler zeki oldukları kadar inatçıdırlar da. Bu inatçı yapıları yüzünden bu komutları yapmamakta direnebilirler. Bir Jack Russel’ın inatçı tavrını kırmanın yolu ise sevgi ve sabır ile verilen bir eğitimdir. Verilen komutu yapmadığı zaman Jack Russel’a kızıp vurmak yerine ona sabır ve sevgi ile aynı komutu birkaç kez tekrarlamanız daha sağlıklı ve iyi bir yöntem olacaktır. Konuşmanın yanında el hareketlerini kullanmak köpeğin konsantrayonun sağlaması için faydalı ve verimli olacaktır. Jack Russel sahibi olan kişilerin yaptığı en büyük hata köpeklerine bir bebekmiş gibi davranmalarıdır. Her zaman bebekmiş gibi davranılan bu köpekler ilerledikçe şımarıkladır ve itaat eğitimi gittikçe zorlaşır.

 

Jack Russel Köpek Eğitimi ‘nde tuvalet eğitimi için tavsiye edilen ise gazete kağıdı serilip bunun üzerine özel tuvalet damlası damlatılmasıdır. Eğer köpekler gazetelerin dışına tuvaletini yaparsa kesinlikle vurulmamalıdır. Bağırarak kızmak yeterli olacaktır. Eğer vurursanız inatçı yapısı devreye gidecek bundan sonra vereceğiniz hiçbir komutu dinlemeyecektir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.