Köpek Eğitimi French Bulldog

Fransız Bulldoglar bir aile için çok mutluluk verici bir evcil hayvan olur. Ev için uygun bir köpek olmasının en büyük sebebi de ev koşullarına kolay uyum sağlamasıdır. Huy bakımından iyi karakterli bir köpektir ve size çok fazla zorluk çıkartmaz. Yalnız kalmayı sevmeyen French bulldoglar fareleri hiç sevmezler ve onlara asla müsaade etmezler. Gayet kıskançtırlar. Sadece tek bir sahipleri olsun isterler ve sahiplerini de kimseyle paylaşamazlar. Bu nedenle diğer köpeklerle de iyi anlaşamazlar. Eğer küçüklükten itibaren birlikte büyüdükleri köpekler olursa onlarla iyi anlaşabilirler. Bu tatlı köpeğin olumsuz özellikleri ise çok salyalı olması ve horlamasıdır. Bu tür köpekler çok fazla sıcak havaya dayanamazlar ve genelde sıcak havalarda kalp krizi geçirerek ölürler. Dairede beslenmeye uygundurlar. Serin yerlerde gayet rahat bir şekilde hayatlarına devam ederler. Az tüyü olduğu için French Bulldog’un bakımı kolaydır. Meraklı ve ilgilidirler.

 

French Bulldog Eğitimi

 

Bu cins köpeklerin eğitimini sağlayabilmek için çok sıkı bir eğitim gerekir. Köpek eğitimi French Bulldog için önemli olan bir diğer şey de eğitmenin ses tonu çok önemlidir. Uygun ses tonuyla French Bulldogların eğitimi daha kolay olur. İnatçı oldukları için eğitimi biraz zaman alabilir fakat basit hareketleri kısa bir zamanda öğrenebilirler. Ayrıca bu cins köpekler günlük olarak egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Güçlü eklemler, kaslar ve kemikler için çok iyi dinlenmesi gerekmektedir. Fakat cüsselerinden dolayı yüksek yerlerden atlamasını ve uzak mesafeler koşmasını bekleyemeyiz. Köpek eğitimi French Bulldog kısacası çok da zor olduğunu söyleyemeyiz.

Köpek Eğitimi French Bulldog

Bu cins köpeklerin bakımı ise tüy döktükleri zaman plastik fırçayla taranmalıdırlar. Köpeklere özel olan losyonlardan kullanarak kuyruk ve yüz kıvrımlarına sürülerek bu sayede temizlikleri sağlanmalıdır. Hafif bir şekilde fırçalanmalıdır ve diş macunu kullanılmalıdır. French Bulldogların tüylerinin yapısı çok güzeldir. Derileri ise yumuşaktır ve aynı zamanda gevşektir.

 

French Bulldog Kökeni

 

Kökenleri zincirlenmiş boğaya karşı bir ya da birden fazla köpeğin saldırması olarak tanımlanabilen Boğa dövüşü için yetiştirilmiş olan İngiliz Bulldoglarından gelmiştir. Orijinal isimleri Bouledogue Francais ya da Frenchie’dir.

Sanayi devrimi süresince fabrika işçilerinin bu köpekleri İngiltere’den Fransa’ya getirmeleriyle popülerlikleri artmıştır. Fransızlar, İngilizlerinki gibi dev yapılı iri bulldogların yerine daha küçük, uysal yaratılışlı, dik kulaklı köpekleri tercih etmişlerdir. Özellikle de yüksek tabaka insanlar arasında şöhret kazanan French Bulldoglar zengin Fransız yolcular tarafından Amerika’ya getirilmişlerdir ve gösterdikleri sahne becerileri sayesinde insanları kendilerine hayran bırakmış ve French Bulldoglar için düzenlenen köpek gösterileri bir moda haline gelmiştir.

 

Gayet sevecen, arkadaş canlısı, uysal, hassas ve korkusuzlardır. Özellikle yaşlı insanlarla çok iyi anlaşırlar ve onlara hoş bir arkadaşlık ederler. Sahiplerine sonsuz bir sadakatleri vardır. Sahiplerini çok severler ve kimseyle paylaşmak istemezler. Yüzlerindeki ifade hep kızgınmışlar gibi gözükseler de aslında çok mutlu hayvanlardır. Sahipleri tarafından ihmal edildikleri zaman depresyona girebilirler ve davranış bozuklukları göstermeye başlayabilirler. Bu nedenle French Bulldoglara ilgili ve alaka göstermek gerekir. Sahipleriyle geçirdikleri her dakika onları çok mutlu etmeye yeter. Çok da gürültücü değildirler ve oyun oynamayı severler. Meraklı ve açıkgözlü olmalarıyla bilinen French Bulldoglar ortalama 10 – 12 sene yaşarlar. Adaptasyon zorluğu yaşamazlar ve sıcakkanlı hayvanlardır. Yapıları büyük değildir. Küçük veya orta yapılıdırlar.

 

Dikkat çekici yarasa kulakları da onları daha sevimli hale getirmektedir ve ayrıca yayvan kafaları ve kısa bacakları bulunmaktadır. Eğer bir French Bulldog almayı düşünüyorsanız onunla ilgilenip vakit ayırabileceğinizden emin olun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.