Harem Köpek Eğitimi

Köpekler insanların en yakın ve en samimi dostları olarak bilinirler. Bu gerçekten de kimine göre doğru kimine göre de yanlış bir ifadedir. Ancak toplum geneline baktığınızda hemen herkesin yanında tasmasıyla gezintiye çıkarılmış bir köpek görebilirsiniz ve köpekler insanların en samimi ve en sadık dostudur cümlesine delil çıkarabilirsiniz.  Herkes farklı ırk ve cinslerde köpekler besler. Bunun nedeni ise hem köpeklerin çok sayıda çeşidinin olması hem de insanların çok çeşitli zevklere sahip olmasıdır. Herkes kendi zevkine ve yaşam şartlarına göre köpek beslemekte kimileri de özellikle de gençler dikkat çekmek adına toplumda en beğenilen köpek cinslerini beslemektedirler.

Köpeklerin de yaşamlarında uymaları gereken kuralları ve yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan yaşam koşulları vardır. Bir sokak köpeğini alarak ondan doğrudan ev yaşamına uyum sağlamasını bekleyemezsiniz. Bunun için ona belirli bir süre belirli koşullar altında eğitim vermeli ve o ana neyi ne zaman nerde yapacağını öğretmelisiniz. Elbette bir köpeğe özelliklede belirli bir yetişkinliğe ulaşmış bir köpeğe bazı şeyleri öğretmek hiçte kolay bir durum değildir. Son derece sabır ve emek isteyen bu işi kendine uzmanlık alanı olarak benimsemiş ve geçimini tamamen bu alandan sağlayan kişiler vardır.

Harem ve çevresinde oturan ve köpek besleyen yada beslemeyi düşünen kişiler için harem köpek eğitimi uygun bir tercih olacaktır. Köpeklerine burada en uygun koşullarda edinmesi ve öğrenmesi gereken temel eğitimler büyük bir ustalıkla verilir. Kesinlikle köpeklerinize kaba bir davranışla yaklaşılmaz ve köpeklerinizi ürkütücü yada onlara zarar verici metotlar kullanılmaz. Zaten bir köpeğe bir şeyler öğretmek istiyorsanız ona sevgiyle yaklaşmalı ve zararsız olduğunuzu sizden ona zarar gelmeyeceğini ve sevginizi ona hissettirmelisiniz. Köpek bunu anladığında zaten sizin komutlarınızı yapmak isteyecektir.

Harem Köpek Eğitimi

Harem Köpek Eğitimi

Asıl iş bahsedildiği gibi köpeğin sizin gösterdiğiniz sevgiyi anlaması ve sizden kendisine herhangi bir zarar gelmeyeceğini anlamasıdır. Bundan sonrası artık bir çorap söküğü gibi gelecek ve eğitim sürecinin ilk ve en zor aşaması geride bırakılmış olacaktır. Köpeğinizin eğitimli olması aslında bir köpek besleyicisi olarak sizin için de bir artıdır. Sokakta yürüyüş yaparken bir anda köpeğinizin tasmasını elinizden düşürdüğünüzü varsayın ve köpeğinizin de yaramaz olduğunu düşünün. Tasma elinizden düşer düşmez köpeğiniz kaçmaya ve kafasına göre etrafta koşmaya başlar. Belki başkalarına zarar verecek belki de çevredeki farklı köpekler tarafından saldırıya uğrayacak zarar görecektir. Belki de bir daha hiç yakalayamayacaksınız. Fakat köpeğiniz eğitimliyse tasmasını düşürseniz de kendiniz serbestte bıraksanız köpeğiniz hep sizin komutunuzdadır ve sizi dinler vaziyettedir. Siz ne derseniz o ona itaat eder ve sizden kaçma yada sizden bağımsız hareket etme gibi bir eğilimi yoktur.

Göründüğü gibi insanlarda olduğu gibi köpeklerde de eğitim son derece önemli bir yer teşkil etmekte ve hayati boyutlara varabilen bir yere sahip olmaktadır. Ayrıca her köpek ev yaşamına uyumlu olmayabilir. Bunun da aşılması ancak eğitimle mümkündür. Köpeklerin ev yaşamına entegre olması uyum sağlaması ve ev koşullarını öğrenmesi onlara ancak eğitimle kazandırılabilecek özellik ve yetilerdir. Bu onlar için yaşamlarını devam ettirebilmeleri açısından da önemlidir. Köpeklerin asıl yaşam alanları özgür ve geniş alanlar oldukları için küçük ve sınırlı hareket alanına sahip olan evlerde yaşamaları onları ruhsal bir bunalıma sürükleyebilir. Bir de köpeklerin son derece duygusal hayvanlar olduklarını göz önünde bulundurursak bu ihtimalin büyük ve ciddi sonuçlara yol açacağı göz ardı edilmemelidir. Köpekleriniz için eğitim olmazsa olmazdır ve eğitim için de uzman ve bilgili kişiler şarttır. Harem ve civarı için harem köpek eğitimi tercih edilebilir kuruluşlar arasında yer alır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.