Köpek Badigart Eğitimi

Bodyguard Eğitimine şahıs koruma eğitimi de denilebilmektedir.  Bodyguard Eğitiminde koruma içgüdüsü kullanılarak koku hissi ile birlikte köpek eğitimden geçirilir.  Her köpek Bodyguard eğitimine katılamaz.  Köpek Badigart Eğitimi  katılacak köpek mutlaka yavru aylarından başlayarak eğitim almış olması gerekmektedir.  Ayrıca bu yavrunun eğitim aşamasına kadar çok dikkatli yetiştirilmiş olması gerekmektedir.  Yavrunun küçük yaştan itibaren kalacağı ortamın ayrılıp tek bir kişi tarafından bakımının yapılması gerekmektedir.  Bakımını yapan kişi köpeğin beslenmesiyle tamamen kendi ilgilenmelidir.  Köpek asla ve asla ikinci bir kişi tarafından hizmet görmemelidir. Köpek yabancı kişilerden uzak tutulmalıdır.  Yabancı kişilerin dostluğunu ve yardımını mutlaka tehlike olarak görmelidir aksi halde koruma görevini tamamıyla üstlenemez.  Ayrıca bu köpek çok sağlıklı olmalıdır.  Çok çevik ve saldırgan tutuma sahip olması gerekmektedir.  Geçmişten günümüze gelen bazı yanlış uygulamalar köpek eğitiminde kesinlikle kullanılmamalıdır.  Örneğin köpeği karanlıkta tutmak ve çiğ yedirmek gibi yanlış tavırlar uygulanmamalıdır.

Köpek Badigart Eğitimi

            Bodyguard Eğitiminde mutlaka ve mutlaka köpeğin karakterinde sert bir yapı olmalıdır.  Özellikle bu sertlik bazı köpek türlerinde bulunmaktadır.  Eğer ki bu sertlik köpekte yok ise ne yapılırsa yapılsın eğitimin altı boş kalacaktır.  Köpekte saldırganlıktan ziyade yeteneklilikte bulunmalıdır.  Bu yetenek köpeğin koruyacağı partnerde de mevcut olmalıdır.  Aksi halde köpeğe nasıl davranacağını bilemez.  Bodyguard Eğitimi farklı objelere dikkat çekmek amaçlı yapılan bir eğitimdir.  Örneğin silaha karşı bir tepki oluşturma gibi.  Köpeğin mutlaka eğitimde silahı tanıyor olması gerekmektedir ki sahibini bulunan tehlikeden koruyabilsin.  Bu eğitimlerde sahip köpek ilişkisi vurgulanır ve sahibinin zor anda olduğunu anlayan köpek tut ve bırak komutu ile koruma görevini yerine getirmelidir.  Köpekler bu eğitimle birlikte gerçekten ısırma tekniğini öğrenirler.  Gerçekten ısırma tekniği köpeklerinden eğitimde önce sahip olmadığı bir özelliktir.

Köpek Badigart Eğitimi

Profesyonel eğitimle köpek etkili bir ısırma tekniğini öğrenebilir.  Isırma tekniğini bilen bir köpek normal şartlarda 3. saniyede bir insanı etkisiz hale getirebilmektedir.  Ya ısırdığı yeri koparacaktır ya da kemiğinizi kıracaktır.  Etkisiz hale gelip bayılmanız çok fazla uzun sürmez.  Şahıs koruması olacak köpek başka insanlarla iç içe olmamalıdır ve eve gelen misafirlerle ya da herhangi bir insan tarafından sevilmemelidir.  Köpekler fazla dost canlısı olan hayvanlar olduğu için onlara yaklaşan kişilerle dost hane bağlar kurarlar.  Bu bağları kuran köpekler saldırganlık özelliklerini bir müddet sonra yitirir.  İnsanlar hakkında beyninde iyi kavramı oluşan köpekler asla kötü bir eylemle insana yaklaşamayacaktır.  Buda koruma köpeği olma yetisini yok edecektir.

Köpek Eğitimi

Koruma köpekleriyle ilişki iyi ayarlanmalıdır.  Bu ilişki mutlaka sınırlı olmalıdır ve köpeğe hep sen güçlüsün olgusu yüklenir. Bu yüklenen olguyla köpek daima kazanacağına kendini şartlar ve eylemlerini eksiksiz yerine getirir. Bodyguard eğitim yalnızca herhangi bir kişi koruması olarak düşünülmeye bilir. Herhangi bir bölgeyi koruma, herhangi bir objeyi koruma, üretim yapılan bir tesisi koruma gibi de düşünülmelidir. Bodyguard eğitim yaklaşık olarak bir ay kırk gün olarak düşünülebilir. Bodyguard eğitim de farklı nesneler ile çalışmalar yapılabilir, kolluk ve koruyucu nesneler bu çalışmalarda kullanılır. Köpeklerde ait olma ve benimseme duygusu çok fazla olduğundan koruma içgüdüsü ve saldırganlık eğilimi artmaktadır. Köpekler sahiplerine inanılmaz bağlıdır ve bu bağ sonucu olarak böyle bir dal eğitim bölümü haline getirilmiştir. Bekçilik ve koruma yapacak köpek mutlaka iri olmalıdır.  İlk etapta gözle korkutmalıdır.  Bu köpeklerin yapılarında cesurluk bulunur ve bu özellik ne kadar çalışılırsa çalışılsın hiçbir eğitim merkezinde sağlanamaz.

 

Koruma eğitim yapacak köpekte kendine olan güven aşırı olmalıdır.  Ayrıca bir önceki eğitim aşamasını mutlaka tamamlaması gerekmektedir.  İtaat eğitimindeki tüm komutlara hâkim olmalıdır.  Özelikle başkaları tarafından herhangi bir yaklaşım ile karşılaştıklarında karşılarındaki kişileri ürkütecek şekilde saldırganlıkla cevap verirler.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.